Apple nie zastrzeże funkcji multi-touch

Mówisz "multi-touch", myślisz - Apple. Choć technologia wielodotykowa wykorzystywana jest nie tylko w urządzeniach firmy z Cupertino, to rozpowszechniła się właśnie za jej sprawą (a dokładniej: iPhone'a) i kojarzona jest z nią mocno do dziś. Funkcja multi-touch ma dla Apple na tyle duże znaczenie, że firma postanowiła zastrzec prawa do niej za sprawą patentu. Niestety dla Tima Cooka i jego współpracowników (i na szczęście dla konkurencji), plan ten się nie powiódł.

Apple złożyło do Amerykańskiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych (USPTO) wniosek o przyznanie praw do znaku towarowego "multi-touch" już 9 stycznia 2007 roku, w dniu ujawnienia iPhone'a, ale spotkało się z odmową. Firma zwróciła się więc do izby odwoławczej urzędu - jak się dziś okazało, również tam wniosek został odrzucony.

Prawnicy UPSTO uargumentowali swoją decyzję m.in . faktem, że termin multi-touch odnosi się nie tylko do technologii, ale też do sposobu, w jaki korzysta się z urządzeń ją wspierających, w tym produktów innych firm - telefonów z Androidem, tabletów czy notebooków.

Pełną treść orzeczenia urzędu znajdziecie pod tym adresem.

Więcej o:
Komentarze (4)
Apple nie zastrzeże funkcji multi-touch
Zaloguj się
 • cvbyui

  Oceniono 1 raz 1

  "Funkcja multi-touch ma dla Apple na tyle duże znaczenie, że firma postanowiła zastrzec prawa do niej za sprawą patentu. "

  Orzeczenie sądu nic nie mówi o patentach związanych z technologią multi-touch. Dotyczy jedynie znaku towarowego "multi-touch". Czyli jeśli Samsung nie będzie naruszał patentów Apple w sprawie ekranów multi-touch, będzie mógł reklamować, że Galaxy X wyposażony jest w technologię multi-touch, nie będąc zmuszonym do używania nazwy zastępczej (np. poly-touch).

 • Gość: :)

  0

  "Mówisz "multi-touch", myślisz - Apple" >>> nie pismaku...jeżeli myślę "muli-touch" to myślę..."multi-touch"......naprawdę są jeszcze ludzie którym nie wszystko kojarzy się z Apple:)

  aczkolwiek...

  myślę durny pismak, myślę...:)....tak tak, nie mylisz się pismaku....:D

 • scyzor75

  0

  Patent na kolor bialy obudowy? Tak - mozliwe tylko w USA. Wszystkiego dowiesz sie z www.applesues.us

 • ogrodnik.january

  Oceniono 2 razy 0

  Wydawało mi się, że wielopalcowy dotyk to specyfika ludzkiej anatomii, a nie technologia, i został wymyślony mniej więcej w czasie, gdy popularne były polowania na mamuty. No cóż, ktoś tam w Cupertino chce się zamieniać na miejsca z Panem B. Następna będzie próba opatentowania dwuocznego widzenia....

  applefobia.blox.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX