Co musisz wiedzieć o polskim iTunes

Odpowiedzi na często zadawane pytania.
Co musisz wiedzieć o polskim iTunes Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. - Co muszę zrobić, by móc kupować w polskim iTunes? Sprawa jest prosta. Na początku musimy zarejestrować się, podając nasze dane osobowe i numer karty kredytowej. Po założeniu konta wybieramy interesujący nas utwór i klikamy w przycisk "buy". Następnie potwierdzamy chęć dokonania zakupu. - Czy dostanę rachunek? Tak, rachunek przyjdzie na adres mailowy podany w trakcie rejestracji w serwisie. Zazwyczaj pojawia się on bardzo szybko, ale czasem musimy poczekać dzień lub dwa. - Na jakie urządzenia mogę pobrać pliki? Pliki pobierane z iTunes będą działały na wszystkich urządzeniach Apple (iPod, iPhone, iPad). Inne odtwarzacze muszą obsługiwać forma AAC, by można było odsłuchać kupione pliki. - Co możemy kupić? Sklep iTunes oferuje muzykę, aplikacje, elektroniczne książki oraz darmowe podcasty. Nie możemy natomiast nabyć seriali i filmów fabularnych. - Czy to się opłaca? Pojedyncze utwory udostępniane są w trzech cenach - 69 eurocentów, 99 eurocentów oraz 1,29 euro. Kupując całą płytę możemy zaoszczędzić i zapłacić około 10 euro (nawet jeśli utworów jest na niej więcej niż dziesięć). - Czemu nie ma piosenki, której szukam? iTunes nie stanowi bazy wszystkich piosenek nagranych w historii ludzkości. Może się zdarzyć, że nie znajdziemy w nim interesujących nas utworów lub płyt. Jeśli jesteśmy fanami rodzimej muzyki niszowej, lepiej poszukać w "klasycznych" sklepach albo na stronie internetowej wydawcy.

- Co muszę zrobić, by móc kupować w polskim iTunes?

Tu sprawa jest względnie prosta. Musimy zarejestrować się w usłudze, podając nasze dane osobowe (teleadresowe) i numer karty kredytowej. Po założeniu konta wybieramy interesujący nas utwór i klikamy w przycisk "buy". Następnie potwierdzamy chęć dokonania zakupu.

Więcej na ten temat znajdziecie w naszym poradniku.

- Jakie karty płatnicze są akceptowane w iTunes?

Sklep twierdzi, że przyjmuje karty Visa, Mastercard i American Express. Teoretycznie powinny to być tzw. karty wypukłe. Warto jednak samemu sprawdzić posiadany przez siebie "plastik". Niektóre z tych, które sprawdziliśmy są przyjmowane - Mastercard (płaski) Citibanku lub Visa Electron z Inteligo (również płaska). Sklep nie chciał natomiast przyjąć karty Visa Electron (płaska) z Mbanku.

Zależy to od banku obsługującego nasz rachunek.

- Czy dostanę za to rachunek?

Tak, przyjdzie na adres email podany w trakcie rejestracji w serwisie. Zazwyczaj pojawia się on bardzo szybko, ale czasem musimy na niego poczekać dzień lub dwa.

- Czy możemy płacić w złotówkach?

Pytanie z cyklu podchwytliwych. Zapłacimy naturalnie w złotówkach, ale ceny pokazywane są w euro. Po zapłaceniu, cała kwota zostanie przewalutowana.

- Czy iTunes jest naprawdę polski?

To kolejne pytanie z cyklu podchwytliwych. Sklep działa w Polsce, ale wszystkie znajdujące się w nim opisy są w języku angielskim. Gatunek muzyczny to Genre, data wydania to released itd.

Warto także odnotować, że przy rejestracji nie będziemy mogli użyć polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ł itd.).

- Na jakie urządzenia mogę pobrać pliki?

Pliki pobierane z iTunes będą działały na wszystkich urządzeniach Apple (iPod, iPhone, iPad). Inne odtwarzacze muszą obsługiwać forma AAC, by można było odsłuchać kupione pliki.

Możemy je także pobrać na komputer stacjonarny, w tym pracujący pod kontrolą systemu Windows i słuchać bezpośrednio z poziomu aplikacji iTunes.

Więcej informacji na ten temat udziela Apple na swojej oficjalnej stronie internetowej.

- Co możemy kupić?

Sklep iTunes oferuje póki co muzykę, aplikacje, elektroniczne książki oraz darmowe podcasty. Nie możemy natomiast nabyć seriali i filmów fabularnych.

- Czy to się opłaca?

Pojedyncze utwory udostępniane są w trzech cenach - 69 eurocentów, 99 eurocentów oraz 1,29 euro. Kupując całą płytę zazwyczaj możemy zaoszczędzić i zapłacić około 10 euro (nawet jeśli utworów jest na niej więcej niż dziesięć).

Z czysto finansowego punktu widzenia, wygląda to raczej średnio. Ceny przeliczane z euro na złotówki często oznaczają, iż bardziej kalkuluje się kupić album na płycie CD. Również konkurencyjne sklepy oferują wiele albumów w niższych cenach. Mogą to być różnice sięgające kilkunastu złotych.

Przykładem może tu być nowy album Red Hot Chilli Peppers. W iTunes kosztuje on 11,99 euro - po dzisiejszym kursie jest to 52,87 zł. W Ovi Music Store za to samo zapłacimy 34,99 zł. W empiku płyta na klasycznym nośniku kosztuje natomiast 55,49 czyli niewiele drożej niż w iTunes.

Osoby, które cenią sobie komfort i możliwość kupowania muzyki bez wychodzenia z domu, być może powiedzą, że ten dodatkowy koszt to cena wygody właśnie.

- Czemu nie ma piosenki, której szukam?

Niestety iTunes to nie baza wszystkich piosenek nagranych w historii ludzkości. Może się zdarzyć, że nie znajdziemy w nim interesujących nas utworów lub płyt. Aby jednak być uczciwym, trzeba zaznaczyć, że w dniu premiery nad Wisłą, iTunes nie powala ilością polskiej muzyki. Jeśli jesteśmy fanami rodzimej muzyki niszowej (mowa tu chociażby o elektronice czy hip-hopie), lepiej będzie poszukać w "klasycznych" sklepach albo na stronie internetowej wydawcy danej płyty.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące rodzimego iTunes, to zachęcamy do ich zadawania w komentarzach. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Zobacz także:

Polscy wykonawcy nareszcie w iTunes

Jak kupić muzykę w polskim iTunes?

iTunes

Waszym zdaniem: iTunes w Polsce to...

iTunes

iTunes Polska? 5 powodów dlaczego przeciętnego Polaka to nie obchodzi
Więcej o: