Nissan pracuje nad myślącymi samochodami

"Chodzi o to, by połączyć inteligencję kierowcy i samochodu w taki sposób, by wyeliminować jakiekolwiek konflikty między nimi".

Tak opisuje swój najnowszy projekt profesor José del R. Millán z szwajcarskiego École Polytechnique Fédérale de Lausanne. On i jego zespół pracują z Nissanem nad stworzeniem samochodów potrafiących czytać nasze myśli.

Przy użyciu różnych czujników (w tym biometrycznych) zamontowanych w samochodzie, pojazd ma mieć możliwość ocenienia aktywności ludzkiego mózgu i ruchu oczu, do ocenienia tego, co za chwilę się wydarzy - decyzji, które prawdopodobnie podejmie kierowca. Naukowcy twierdzą, że system, nad którym pracują działać będzie bez żadnych widocznych opóźnień. Będzie on potrafił wyczuć, że kierowca zamierza zwolnić, zmienić pas ruchu czy skręcić w jedną z bocznych uliczek już w chwili, gdy o tym pomyśli, ale zanim wykona jakiekolwiek działanie.

Naukowcy z EPFL nie zdradzili kiedy ich praca doprowadzi do stworzenia samochodu odczytującego myśli kierowcy. Warto jednak zaznaczyć, że równolegle pracują oni nad wózkami inwalidzkimi sterowanymi myślami. Podobne projekty rozwijane są także w AutoNOMOS Labs oraz przez inny zespół w Berlinie.

Więcej o: