Na mnie pracuje 16 niewolników, a na Ciebie?

Witryna Slavery Footprint pozwoli Wam oszacować, ilu niewolników pracuje na Wasze gadżety, elektronikę, odzież czy pożywienie. "Niewolnik" to złe słowo? Przekonajcie się sami.

Umieszczony na stronie kwestionariusz pyta, co jemy, ile mamy ubrań, elektroniki i na podstawie odpowiedzi szacuje ile zmuszanych do niewolniczej pracy osób może uczestniczyć w łańcuchu dostarczającym nam niezbędnych do codziennego, zachodniego życia towarów.

Slavery Footprint powstała z inicjatywy amerykańskiej organizacji Fair-Trade Fund, wspieranej finansowo przez Departament Stanu. Według zastosowanej w formularzu definicji, niewolnik to osoba, która jest zmuszana do pracy bez wynagrodzenia, jest finansowo wykorzystywana i nie może zrezygnować. Pełną metodologię stojącą za stroną można poznać tutaj.

Choć wyniki należy traktować jak najbardziej umownie, to strona daje do myślenia. Dzięki internetowi możemy łatwo takie rzeczy oszacować, nawet jeśli robimy to na ekranach naszych komputerów czy smartfonów, które znacząco wpływają na końcowy rezultat testu.

Jak piszą autorzy:

Zadaniem strony nie jest abyś poczuł się źle. Nie chcemy, abyś przestał kupować rzeczy, ale abyś zaczął pytać właścicieli marek, czy wiedzą, skąd pochodzą materiały, z których wytwarzają swoje produkty. (...) Wolny rynek powinien pochodzić od wolnych ludzi.

Sprawdźcie swoją liczbę niewolników teraz.

Więcej o:
Komentarze (83)
Na mnie pracuje 16 niewolników, a na Ciebie?
Zaloguj się
 • gall.anonim.pn

  Oceniono 10 razy 8

  A ja jestem niewolnikiem pracującym na urzędasów. Ucisk podatkowy jest większy niż w faraońskim Egipcie. To podobno nazywa się postęp.

 • mr.hell

  Oceniono 6 razy 6

  więc ilu niewolników pracuje na jednego urzędnika podatkowego?

 • wu-du

  Oceniono 7 razy 5

  Wiele młodych dziewczyn w Bangaldeszu wskutek zamknięcia fabryk "wyzysku" (jak to nazywają lewacy) wybrało prostytucję - BRAWO postępowi lewacy!!!
  Generujecie same kryzysy i patologie!

 • tom.plamka

  Oceniono 5 razy 5

  A w Polsce też mamy kilka milionów niewolników pracujących na umowy zlecenie. Niewolnictwo w białych rękawiczkach

 • three-gun-max

  Oceniono 5 razy 5

  I dobrze, niech pracują nieroby.

 • czytelnik-2009

  Oceniono 5 razy 5

  A i tak wszyscy, łącznie z tymi niewolnikami, pracujemy na różnych Michników, Khanów, Bronsztajnów itd itp.
  To warto też policzyć.

 • napletgandalfa

  Oceniono 7 razy 5

  Sam jestem niewolnikiem i żyję w Polsce...

 • krawiec6661

  Oceniono 4 razy 4

  A jak nazwać człowieka uwiązanego złodziejskimi kredytami, zrobionego w bambuko przez banki, polityków? Oddajemy przymusem połowę naszych pieniędzy, jak nie to ciupa albo zabiorą cały dobytek i kończysz na śmietniku. Jak nazwać ludzi, którym media na pasku reklamodawców i polityków wciskają kit? Do tego przymusowa edukacja, prawo dzięki któremu można zawsze znaleźć haka na obywatela, kościół, który zabrania samodzielnego myślenia i wymaga ślepego posłuszeństwa itd. To też jest niewolnictwo, tyle że klatka jest kolorowa i są w niej fajne zabaweczki.

 • gelbigel

  Oceniono 6 razy 4

  był program discovery w którym powiedzieli że gdyby każdy na ziemi żył tak jak amerykanie to trzeba by było 5 planet takich jak ziemia żeby zaspokoić ich potrzeby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX