Adobe zapowiada własną chmurę usług oraz 6 aplikacji na tablety - w tym Photoshopa

"Tablety i urządzenia dotykowe to nie tylko konsumowanie treści, to także jej tworzenie" -powiedział CTO Adobe, Kevin Lynch, podczas trwającej właśnie w Los Angeles konferencji Adobe Max 2011. W ramach umożliwiania tworzenia treści na tabletach, firma zapowiedziała uruchomienie własnej chmury - Creative Cloud - oraz aplikacje, spośród których najważniejszy jest Photoshop na Androida oraz iOS.

W ramach chmury znaleźć mają się trzy główne usługi - czcionki dla stron internetowych, usługi do tworzenia stron internetowych oraz do zarządzania procesem cyfrowego wydawania czasopism lub magazynów. Chmura Adobe pozwalać ma na synchronizację danych między różnymi urządzeniami, czy pracę nad projektem dla kilku osób. Oferować będzie 20GB przestrzeni, ruszy na początku przyszłego roku i działać będzie w modelu subskrypcji. Jak na razie nie podano jeszcze żadnych cen.

To jednak nie wszystko - firma postanowiła ?wymyślić od nowa proces tworzenia?. Dlatego też w połowie listopada do sklepu z aplikacjami dla Androida (a później dla iOS) trafi 6 nowych aplikacji do tworzenia treści z poziomu tabletów. Spośród nich najważniejszy może być Photoshop na tablety. Obsługiwany wyłącznie gestami, jest uproszczoną wersją aplikacji desktopowej. Znajdziemy w nim więc wszystkie podstawowe cechy programu, takie jak praca na warstwach obrazu, efekty, wycinanie elementów fotografii, itd.

Pozostałe aplikacje to:

- Ideas - szkicownik; za jego pomocą korzystając z dotyku lub rysika można tworzyć szkice, które następnie przenieść można do Photoshopa lub innych narzędzi bardziej zaawansowanej obróbki graficznej.

- Collage - jak sama nazwa wskazuje, do aplikacji można wklejać różne ciekawe zdjęcia, rysuki czy tekst, a następnie poskładać z nich jedną, spójną całość.

- Debut - prezentacje z poziomu tabletu - odtwarza projekty stworzone za pomocą Creative Suite; do całości dodawać można ręcznie notatki lub kolejne rysunki.

- Kuler - generuje zestawy kolorów, które można wykorzystać przy tworzeniu konkretnego projektu.

- Proto - aplikacja umożliwia szybkie tworzenie roboczych stron internetowych. Wystarczy narysować odpowiednią figurę geometryczną (na przykład ?X? oznacza obrazek), a system stawi w jej miejsce właściwy obiekt. Proto służy raczej do szybkiego zapisywania pomysłów, niż do realnego tworzenia stron.

Większość tych aplikacji będzie dostępna w listopadzie w Android Market, w cenie 9,99$ każda. Później będą także elementem chmury Adobe. Ideas jest już dostępna na iPada. W listopadzie mają pojawić się też dalsze informacje na temat Adobe Creative Cloud.

Więcej o:
Komentarze (9)
Adobe zapowiada własną chmurę usług oraz 6 aplikacji na tablety - w tym Photoshopa
Zaloguj się
 • k.osiara

  Oceniono 1 raz 1

  z aplikacjami dla Androida (a później dla iOS) :) No i już wiadomo, który OS mobilny jeż ważniejszy :D

 • robznarnii

  Oceniono 2 razy 0

  W iStore od kilku miesiecy jest dostepny darmowy Adobe PS Express i jest super. Ma wszystko co potrzebne jest do szybkiej edycji fotek: cropowanie, focus, straighten, filtry, noise reduction. Nie rozumiem wypowiedzi ponizej na temat iFotografow- wez laptopa do dzungli z duza wilgotnoscia i zobaczymy kto popracuje dluzej ja na ipadzie czy ty na laptopie. Nic nie zastapi komputera do profesjonalnej edycji ale jezeli chcesz szybko zaimportowac swoja karte z video czy fotami, obrobic to przed wysylka, miec 3 kilo mniej w plecaku podczas wedrowki to laptop z full Adobe niestety pada na kolana by dzien pozniej wogole sie nie podniesc.
  Pozdrowienia z Cat Ba National Park.
  iProfesjonalista

 • kretynofil

  Oceniono 2 razy 0

  Heh, niesamowite. Tyle lat sweterki czekały na Photoshopa pod Linuksa i się nie doczekały ze względu na fragmentację dystrybucji i krótki czas życia tychże.

  Tymczasem wystarczył rok tabletów pod Androidem (który przecież jest Linuksem, tylko o ściśle zdefiniowanym API dla aplikacji "desktopowych"), żeby Adobe mogło wypuścić okrojoną wersję tego programu.

  Czyżby zadawało to kłam sweterkowym teoriom o zmowie producentów oprogramowania przeciwko Linuksowi i potwierdzało słowa "hejterów", którzy od lat mówili że pod Linuksem nie ma porządnych aplikacji bo sweterkowa hołota nie potrafi się ze sobą dogadać? A łyżka na to "niemożliwe" ;)

  Inna sprawa, że o ile rozumiem aplikacje do szkicowania czy tworzenia collage na tablecie, to ten Photoshop brzmi tak nieco komicznie... Cóż, można się było spodziewać że po iMuzykach i iFotografach przyjdzie czas na innych iProfesjonalistów ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX