Tablet Kindle Fire od Amazon nie jest zabójcą iPada - pierwsze opinie są zgodne

To nie jest zabójca iPada - jednak ma szansę na zwycięstwo w innej kategorii.
Pierwsze opinie dot. Kindle Fire To nie jest zabójca iPada - jednak ma szansę na zwycięstwo w innej kategorii. Zachodnie media miały już okazję obejrzeć Kindle Fire - głównie na pokazie po konferencji, gdzie prezentowali go pracownicy Amazon. Pierwsze opinie jednoznacznie wskazują, że to dobry tablet, jednak z nieco innym przeznaczeniem niż iPad. Najbardziej entuzjastycznie nastawiony jest serwis Gizmodo, którego dziennikarze mieli okazję pobawić się tabletem i przede wszystkim urzekł ich wygląd interfejsu: "Warto zauważyć jak niepodobny do Androida jest ten tablet z Androidem - i to jest zaleta. [...] Ekran główny i menu są szczegółowe, ale nie przytłaczające i po prostu ładne. Amazon przygotował coś lepszego niż Honeycomb. Interfejs jest bardzo prosty, zamiast zwyczajowego monstrum Frankensteina, które Google i inni twórcy tabletów z Androidem wpychają konsumentom. Mamy jeden ekran, na którym przeglądamy książki, filmy, muzykę, aplikacje [...]" - czytamy w serwisie. Serwis chwali też płynność działania: "Urządzenie ma niesamowitą wydajność i płynność. [...]Przeglądanie zbioru mediów było płynne jak sos na Święto Dziękczynienia". "Ekran jest porażający, choć daleko mu jakością do Retina Display, to jednak Fire pokona iPada wyższą rozdzielczością, dzięki czemu tekst jest ostry i wyraźny, a kolory fantastyczne - dobry kontrast, żywe i dające się rozpoznać z różnych kątów widzenia" - piszą recenzenci urzadzenia. Na pochwały zasłużyła też przeglądarka, która "używa przewidującego renderowania, które zapamiętuje, jakie strony zazwyczaj odwiedzamy i ładuje je w tle. Jest mądre, niewidzialne dla użytkownika i również bardzo szybkie, co widać było, gdy Bezos pokazywał je na scenie". Mashable również pochwaliło przeglądarkę.

Kindle Fire to nowy tablet od sklepu internetowego Amazon:

Siedmiocalowy ekran Kindle Fire wykonany jest w technologii IPS (lepsze kolory, większy kąt widzenia), wewnątrz pracuje dwurdzeniowy procesor, a całość waży 414 gramów. Brak tu kamery i mikrofonu, łączność ze światem zapełnia moduł wi-fi. Nie ma też łączności przez sieć telefonii komórkowej. Jak widać Fire ma mieć inne, niż reszta tabletów przeznaczenie - to jednak przede wszystkim czytnik książek i prasy. Choć jednocześnie mamy dostęp do Amazon Appstore, który pozwala też na pobieranie programów dla Androida, na którym pracuje urządzenie. Kindle Fire pojawi się w USA 15 listopada.

Dowiedz się więcej o Tablecie Amazon >>

Zachodnie media miały już okazję obejrzeć Kindle Fire - głównie na pokazie po konferencji, gdzie prezentowali go pracownicy Amazon. Pierwsze opinie jednoznacznie wskazują, że to dobry tablet, jednak z nieco innym przeznaczeniem niż iPad.

Najbardziej entuzjastycznie nastawiony jest serwis Gizmodo, którego dziennikarze mieli okazję pobawić się tabletem i przede wszystkim urzekł ich wygląd interfejsu:

Warto zauważyć jak niepodobny do Androida jest ten tablet z Androidem - i to jest zaleta. (...) Ekran główny i menu są szczegółowe, ale nie przytłaczające i po prostu ładne. Amazon przygotował coś lepszego niż Honeycomb.
Interfejs jest bardzo prosty, zamiast zwyczajowego monstrum Frankensteina, które Google i inni twórcy tabletów z Androidem wpychają konsumentom. Mamy jeden ekran, na którym przeglądamy książki, filmy, muzykę, aplikacje (...)

oraz płynność działania:

Urządzenie ma niesamowitą wydajność i płynność. (...)
Ta. Rzecz. Jest. Naprawdę. szybka. Przeglądanie zbioru mediów było płynne jak sos na Święto Dziękczynienia.

Dostrzegają jednak wady i porównują je z największym konkurentem (o sensowności porównywania z iPadem piszemy dalej.

Ekran jest porażający, choć daleko mu jakością do Retina Display, to jednak Fire pokona iPada wyższą rozdzielczością, dzięki czemu tekst jest ostry i wyraźny, a kolory fantastyczne - dobry kontrast, żywe i dające się rozpoznać z różnych kątów widzenia.

Na pochwały zasłużyła też przeglądarka, która:

używa "przewidującego renderowania", które zapamiętuje jakie strony zazwyczaj odwiedzamy i ładuje je w tle. Jest mądre, niewidzialne dla użytkownika i również bardzo szybkie, co widać było, gdy Bezos pokazywał je na scenie.

Mashable również mogło tylko obejrzeć tablet i zwróciło uwagę na przeglądarkę:

Największą innowacją jest Amazon Silk - przeglądarka zbudowana przez Amazona, która korzysta z serwerów "w chmurze", by przyspieszyć ładowanie stron.

Dziennikarz PC Advisor nie miał co prawda okazji trzymać tabletu w ręku, a tylko obserwować, ale celnie zwraca uwagę na to z czym powinniśmy ten tablet porównywać:

Kindle Fire od Amazon to niedrogi tablet do oglądania filmów, czytania książek, surfowania po sieci i słuchania muzyki. Ale nie nazywajcie go "zabójcą iPada": Kindle Fire służy do konsumowania multimediów i jako taki konkuruje raczej z iPodem niż z innymi tabletami, które próbują zastąpić laptoy.

Do podobnych wniosków dochodzi The Washington Post

Czy to zabójca iPada? Raczej nie. Jeśli patrzeć na czyste specyfikację techniczną, Fire nie może równać się z iPadem - nie tylko dlatego, że nie ma kamery czy mikrofonu. Bezos nie wspomniał podczas prezentacji o jakimkolwiek partnerstwie, więc Fire może nie mieć aplikacji dla Netflix czy MLB.Tv. Nie ma mowy o pojedynku procesorem  A5 w iPadzie a dwurdzeniowym TI OMAP w Fire. Tablet wyglądał na szybki na prezentacjach, ale nie ma mocy obliczeniowej. Jakość obrazu w Fire może być świetna do oglądania wideo, ale to nie jest poziom iPada.
Fire może stać się najbardziej popularnym tabletem z Androidem ponieważ gwarantuje prosty dostęp do treści z katalogu Amazon: Amazon Prime, Amazon mp3, Amazon Cloud Storage i sklepu z książkami i prasą. Menu w Fire bardzo ułatwia wyszukiwanie i kupowanie nieskończonej ilości produktów.

Serwis BBC nie miał dostępu do urządzenia, jednak pokusił się o dość istotny komentarz dotyczący bardzo niskiej ceny:

Cena jest naprawdę niesamowita. 199 dolarów to niezwykle tanio, w porównaniu chociażby z iPadem, którego ceny zaczynają się od 499 dolarów w USA. Oczywiście ten gadżet jest mniejszy, nie ma kamery, mikrofonu czy 3G, ale i tak szefowie Apple będą panikować z powodu wielkiego zagrożenia dla ich bardzo lukratywnego tabletowego biznesu. (...)
Ciężko uwierzyć, że Amazon zarobi jakkolwiek na urządzeniach - chyba że wymyśliła jakieś bardzo tanie techniki produkcji, które nie są znane jej rywalom. Jednak to w końcu sklep internetowy - straty na urządzeniu odbije sobie przez sprzedażą cyfrowych treści, które można na nim odtwarzać.

Oczekiwania dotyczące nowego tabletu od Amazon świetnie podsumowuje TechCrunch w tekście pod tytułem "Amazon właśnie wygrał wojnę tabletów swoim Kindle Fire za 199 dolarów":

Fire nie będzie najlepszym tabletem z Androidem, ale Amazon zrekompensował braki w urządzeniu poprzez świeży interfejs. Użytkownicy są raczej obojętni na nie będące iPadem tablety, ale 500 dolarów jest poza zasięgiem wielu z nich. Zaś tablet za 200 dolarów załadowany wyborem mediów od Amazon może być odpowiednim produktem, który wypchnie tablety z niszy do głównego nurtu.