"Google pozywa Google", czyli dziwaczny pozew o naruszenie patentów

Motorola Mobility została pozwana przez firmę Intellectual Ventures o naruszenie patentów. Sprawa jest o tyle dziwna, że Google zapowiedział przejęcie mobilnego oddziału Motoroli, a jednocześnie jest udziałowcem jednego z funduszy należących do IV.
"Google pozywa Google" Dziwaczny pozew o naruszenie patentów. Motorola Mobility została pozwana przez firmę Intellectual Ventures o naruszenie patentów. Sprawa jest o tyle dziwna, że Google zapowiedział przejęcie mobilnego oddziału Motoroli, a jednocześnie jest udziałowcem jednego z funduszy należących do IV. Jak podaje serwis ZDnet, Intellectual Ventures zgłosił się do Motoroli z propozycją wykupienia licencji na wykorzystywane przez firmę rozwiązania już w styczniu. Chodzi konkretnie o 6 patentów, wykorzystywanych przez Motorolę w produkcji smartfonów z Androidem, takich jak transfer plików, aktualizacje czy zdalne zarządzanie danymi. W informacji o wniesieniu pozwu przeciwko Motoroli czytamy, że "Intellectual Ventures z powodzeniem podpisywał porozumienia licencyjne z wieloma spośród największych producentów sprzętu komórkowego na świecie, a rozmowy z Motorolą Mobility trwały już od pewnego czasu. Niestety, nie udało się nam dojść do ugody". Intellectual Ventures specjalizuje się w wykupywaniu patentów. Obecnie w jego posiadaniu jest ich około 35 tysięcy. Inwestorzy IV zarabiają na zawieranych przez firmę ugodach licencyjnych z producentami sprzętu. Najbardziej ironiczny w całej sprawie jest fakt, że - jak podaje "The Wall Street Journal" - Google jest jednym z inwestorów funduszu Intellectual Ventures, a jednocześnie jest w trakcie przejęcia mobilnego oddziału Motoroli. Jest to co prawda inny fundusz niż ten, który pozywa Motorolę, lecz jednak budzi to pytanie, czy i jak bardzo Google będzie w stanie bronić producentów sprzętu z Androidem przez pozwami patentowymi.

Jak podaje serwis ZDnet, Intellectual Ventures zgłosił się do Motoroli z propozycją wykupienia licencji na wykorzystywane przez firmę rozwiązania już w styczniu. Chodzi konkretnie o 6 patentów, wykorzystywanych przez Motorolę w produkcji smartfonów z Androidem, takich jak transfer plików, aktualizacje czy zdalne zarządzanie danymi. W informacji o wniesieniu pozwu przeciwko Motoroli czytamy, że

Intellectual Ventures z powodzeniem podpisywał porozumienia licencyjne z wieloma spośród największych producentów sprzętu komórkowego na świecie, a rozmowy z Motorolą Mobility trwały już od pewnego czasu. Niestety, nie udało się nam dojść do ugody.

Intellectual Ventures specjalizuje się w wykupywaniu patentów. Obecnie w jego posiadaniu jest ich około 35 tysięcy. Inwestorzy IV zarabiają na zawieranych przez firmę ugodach licencyjnych z producentami sprzętu.

Najbardziej ironiczny w całej sprawie jest fakt, że - jak podaje Wall Street Journal - Google jest jednym z inwestorów funduszu Intellectual Ventures, a jednocześnie jest w trakcieprzejęcia mobilnego oddziału Motoroli. Jest to co prawda inny fundusz niż ten, który pozywa Motorolę, lecz tym niemniej budzi to pytanie, czy i jak bardzo Google będzie w stanie bronić producentów sprzętu z Androidem przez pozwami patentowymi.

Florian Mueller, ekspert od spraw własności intelektualnej, na swoim blogu zauważa, że inwestując w Intellectual Ventures Google sam sobie strzelił samobójczego gola.

Powiedzmy sobie szczerze: Android nie jest darmowy. Każdy, kto twierdzi inaczej nie ma o tym pojęcia, lub po prostu kłamie. Porażka Google w ochronie licencji przed funduszem w który sam zainwestował jest zarówno niewybaczalna, jak i nieodpowiedzialna.
Zdjęcie Motorola RAZR Zdjęcie Motorola Atrix Zdjęcie Motorola DEFY+
Motorola RAZR Motorola Atrix Motorola DEFY+
Porównaj ceny > Porównaj ceny > Porównaj ceny >
Podstawowe informacje
Przekątna ekranu 4,3 cala 4 cale 3,7 cala
System operacyjny Android 2.3.5 Gingerbread Android 2.3 Gingerbread Android 2.3 Gingerbread
Parametry techniczne
Pamięć wbudowana 16 GB 16 GB 2 GB
Pamięć RAM 1 GB 1 GB 512 MB
Procesor ARM Cortex A9 Nvidia Tegra 2 (ARM Cortex-A9) TI OMAP3620 (ARM Cortex-A8)
Częstotliwość procesora 1,2 GHz 1 GHz 1 GHz
Rozdzielczość ekranu 960 x 540 540 x 960 480 x 854
Rodzaj akumulatora Li-Ion Li-Poly Li-Poly
Pojemność akumulatora 1780 mAh 1930 mAh 1700 mAh
Czytnik kart pamięci Tak Tak Tak
Funkcje
Aparat cyfrowy 8 Mpx 5 Mpx 5 Mpx
Dodatkowa kamera 1,3 Mpx 0,3 Mpx Nie
Komunikacja
WiFi Tak Tak Tak
GPS Tak, GLONASS Tak, A-GPS Tak, A-GPS
Sieć GSM 850, 900, 1800, 1900 850, 900, 1800, 1900 850, 900, 1800, 1900
LTE Nie Nie Nie
WCDMA 850, 900, 1900, 2100 850, 900, 1900, 2100 2100
Parametry fizyczne
Wymiary 130,7 x 68,9 x 7,1 mm 117,8 x 63,5 x 11 mm 107 x 59 x 13,4 mm
Waga 127 g 135 g 118 g
dane dostarcza: