Okno jako panel słoneczny? To możliwe

Zakończone wczoraj w Japonii elektroniczne targi CEATEC przyniosły całą masę ciekawych pomysłów i technologii. Wśród nich wymienić można m.in. nowy wynalazek amerykańskiej firmy 3M - specjalną folię, która potrafi przemienić każde okno w przezroczysty panel słoneczny.

Folia stworzona została z organicznego materiału fotowoltaicznego (to znaczy, że potrafi przekształcać światło w energię elektryczną). Nałożona na powierzchnię okna nie tylko produkuje energię, ale sprawdza się też jako powłoka przyciemniająca i blokująca ciepło, ograniczając tym samym pobór energii przez zamontowane w domu urządzenia klimatyzacyjne.

Jak duży potencjał drzemie w folii? Metr kwadratowy materiału wystarczy podobno, by naładować iPhone'a przy dobrym oświetleniu. I choć to jedynie 20 procent energii, którą dostarcza przeciętny panel słoneczny, przy cenie o 50% niższej, prostocie instalacji (bez specjalistycznej pomocy z zewnątrz) i faktu, że folia nie zajmuje praktycznie żadnego miejsca, może stać się ona świetną alternatywą dla paneli.

3M planuje wejść ze swoim produktem na japoński rynek w przyszłym roku. Na początku folia będzie wykorzystywana w budynkach komercyjnych i rządowych oraz restauracjach fast-food, a następnie ma zostać wprowadzona do użytku powszechnego. Czyżby szykowała się nam mała energetyczna rewolucja?

Więcej o:
Komentarze (5)
Okno jako panel słoneczny? To możliwe
Zaloguj się
 • escortg

  Oceniono 1 raz 1

  "Metr kwadratowy materiału wystarczy podobno, by naładować iPhone'a przy dobrym oświetleniu. " - szkoda tylko, że autor artykułu nie podał ile czasu potrwa to ładowanie...

 • luki1945

  0

  W 2012 roku ten wynalazek będzie zapewne w każdym domu ;)

  wokolzycia.blox.pl/2011/10/Koniec-Tuska.html

 • odbieracz

  0

  Finał będzie taki jak zawsze - najpierw okaże się że folia kosztuje krocie, a rządy wprowadzą akcyzy i inne opłaty za wytwarzanie energii a ta wytwarzana z paliw kopalnych też podrożeje "bo spada popyt"... I tak czy inaczej skończymy w szambie.

 • xerathin

  0

  "I Ty możesz mieć elektrownie we własny domu. Jak?" Ale ile tych elektrowni? Czy może chodziło o jedną elektrowniĘ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX