Da się. Noblowowska teoria wyjaśniona w minutę i 23 sekundy

W minute i 23 sekund Sean Carroll z Caltech w przystępny sposób tłumaczy zagadnienie ciemnej energii i ciągłej akceleracji kosmosu. Teorii, która zdobyła jej twórcy nagrodę Nobla z zakresu fizyki, w 2011 roku.

Według teorii wszystkie galaktyki we wszechświecie oddalają się od innych, a im która odleglejsza, tym szybciej "ucieka".

Dlaczego zaraz nagroda Nobla? Do 1998 roku uważano bowiem, że ze względu na grawitację ucieczka galaktyk powinna stawać się stopniowo coraz wolniejsza. Tymczasem nagrodzone odkrycie pokazało, że galaktyki zamiast zwalniać - przyspieszają. Dlaczego? Nie wiadomo - bezradni fizycy nazwali to, co rozpycha Wszechświat ciemną energią i głowią się dopiero czym mogłaby ona być

Nobliści pokazali, że wszechświat z dnia na dzień staje się coraz bardziej samotnym miejscem. A Sean Carroll z Caltech zdołał nam w zawrotnym tempie wyjaśnić, czemu tak się dzieje. Polecamy oglądać w skupieniu.

Więcej o:
Komentarze (3)
Da się. Noblowowska teoria wyjaśniona w minutę i 23 sekundy
Zaloguj się
 • Gość: Herod

  0

  Ten film coś wyjaśnił? Eee... jest mroczna energia w kosmosie, która rozpycha galaktyki? W domyśle: ale istnieją rycerze dobra (Dżedaje), którzy zapobiegną mrocznej energii! Gdzie moje 1,5mln $? To brzmi tak samo fajnie jak teoria wielkiego wybuchu: "na początku było nic, które wybuchło".

 • trener44

  0

  A co jeżeli galaktyki się zbliżają na wskutek przyciągania grawitacyjnego ale czasoprzestrzeń rozciąga się szybciej?

  TReneR

 • Gość: Emerald

  0

  OK, but where's this mysterious dark energy coming from? That's what I didn't understand. But I understood everything else, congratulations to me and - most of all - to Mr Matchstick ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX