Windows 8 zużyje mniej pamięci niż "siódemka"?

Zaraz, zaraz, nowy system i mniejsze zapotrzebowanie na pamięć niż poprzednia wersja? Microsoft ponoć wie, jak to zrobić.

Gigant z Redmond chce ograniczyć zużycie pamięci RAM na kilka sposobów. Pierwszy to identyfikacja zduplikowanych danych, które zostały użyte w tych samych celach, i przekształcanie ich w pojedynczą kopię - w ten sposób zaoszczędzone mogą zostać nawet setki MB pamięci. Drugi krok, jaki podejmuje Microsoft, polega na udoskonalaniu systemowych priorytetów. Jeśli powstanie zapotrzebowanie na pamięć o wyższym priorytecie, może być ona dostarczona z procesu o mniejszej ważności. W celu zwiększenia wydajności "ósemki", amerykańska firma poszerza też zakres funkcji aktywowanych w modelu "start na żądanie". Dana usługa, np. Windows Update czy Plug and Play ma natychmiastowo wykonywać swoje zadanie, po czym będzie dezaktywowana, tak by nie pobierać dodatkowych zasobów systemowych. Pamięć zaoszczędzać będzie też interfejs Metro, eliminując konieczność wczytywania wszystkich części standardowego pulpitu.

Te i inne działania mają umożliwić uruchomienie Windowsa 8 na sprzęcie pierwotnie zaprojektowanym pod wcześniejszą wersję systemu, a także zmniejszyć pobór mocy, co ma znaczenie szczególnie w przypadku, gdy "ósemka" działa na tablecie. Przeprowadzone dotychczas testy pozwalają też sądzić, że niektóre aplikacje faktycznie zużywać będą mniej pamięci niż na Windowsie 7. Brzmi obiecująco, zobaczymy, jak będzie w praktyce.

[via PCMag]

Więcej o:
Komentarze (14)
Windows 8 zużyje mniej pamięci niż "siódemka"?
Zaloguj się
 • bobo2389

  Oceniono 1 raz 1

  czyli technika idzie na przód :)

  ----------------------------------------------------------
  Chcesz kompleksowo umyć swoje auto w każdym miejscu? Myjnia parowa z dojazdem do klienta!!!
  zamowmycie.pl

 • wajego

  Oceniono 1 raz 1

  Zainstalowałem win8 developers na netbooku z atomem 1,5 i 1 GB RAM. Chodził prawie jak ubuntu. Tylko instalacja trwała ponad godzinę...

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 2 razy 0

  Proszę mi wytłumaczyć jak pomijalnie marginalna społeczność Linuksowców zawsze generuje większość postów pod wiadomościami związanymi z Windows? Moim zdaniem Ci ludzie są nawiedzeni i sfrustrowani i mają jakiś kompleks niższości. Koniecznie chcą światu udowodnić, że Linux jest najlepszy. Pytam się, a kogo to obchodzi? Osoby korzystające z Windows są szczęśliwe i nie potrzebują sobie zatruwać życia Linuxem.

 • frankfurterium

  Oceniono 2 razy 0

  W innych serwisach napisali też, że w Linuksach to funkcjonuje już od jakichś dwóch lat...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX