Ośmiordzeniowe procesory AMD już w sprzedaży

Jeden z nowych modeli pobił kilka tygodni temu światowy rekord prędkości procesorów. Teraz możesz go mieć i ty.

Na rynek wchodzą właśnie nowe procesory firmy AMD z serii FX. Wśród nich znajduje się pierwszy ośmiordzeniowy procesor do komputerów stacjonarnych (desktop). Nowe jednostki są częścią serii układów wykorzystujących architekturę o nazwie kodowej Bulldozer.

Trzeba podkreślić, że wszystkie z zaprezentowanych nowości mają całkowicie odblokowane mnożniki zegara procesora. Dzięki temu z łatwością da się je podkręcać. Udowodnili to zresztą członkowie specjalnej drużyny, która kilka tygodni temu pobiła światowy rekord prędkości procesorów - więcej na ten temat piszemy w osobnym tekście na łamach Technologii.

Zaprezentowane nowości korzystają także z technologii Turbo Core optymalizującej wydajność rdzeni procesora, gdy jest on intensywnie obciążony.

Procesory już od dzisiaj powinny być dostępne w sklepach na całym świecie. Ich sugerowana cena detaliczna prezentuje się następująco:

FX-8150: Osiem rdzeni, bazowo 3.6 GHz CPU (3.9 GHz Turbo Core, 4.2 GHz Max Turbo), sugerowana cena w Stanach Zjednoczonych $245

FX-8120: Osiem rdzeni, bazowo 3.1 GHz CPU (3.4 GHz Turbo Core, 4.0 GHz Max Turbo), sugerowana cena w Stanach Zjednoczonych $205

FX-6100: sześć rdzeni, bazowo 3.3 GHz CPU (3.6 GHz Turbo Core, 3.9 GHz Max Turbo), sugerowana cena w Stanach Zjednoczonych $175

FX-4100: cztery rdzenie, bazowo 3.6 GHz CPU (3.7 GHz Turbo Core, 3.8 GHz Max Turbo), sugerowana cena w Stanach Zjednoczonych $115

Warto sobie jednak zadać pytanie czy w swoich domowych komputerach potrzebujemy ośmiordzeniowe procesory. Znalezienie prostej odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. Duża część aplikacji nie potrafi jeszcze wykorzystać takiej liczby rdzeni. Producenci oprogramowania na pewno szykują jednak odpowiednie aktualizacje czy nowe wersje swoich aplikacji.

Póki co takie procesory przede wszystkim można jednak polecić osobom "myślącym przyszłościowo", wielbicielom nowinek technologicznych i specjalistom w dużym stopniu obciążającym swoje maszyny. Warto jednak podkreślić, że sugerowane ceny zaprezentowanych procesorów są atrakcyjne.

Więcej o:
Komentarze (15)
Ośmiordzeniowe procesory AMD już w sprzedaży
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  Ostatnio płaciłem po $20 za 6-rdzeniowego Opterona 4100 Lisbon... Teraz tylko jeszcze okazyjnie jakąś płytę do tego kupić...

 • ffamousffatman

  0

  Nie rajcuje mnie to. To, co jest napisane w reklamowych specyfikacjach waszych OS-ów, to jedno, a realna praca to drugie. Nawet nie to, że wasze aplikacje a bebechy waszych maszyn nie radzą se z 64-bit (dlatego w użyciu jest niby-64-bit) i ilością rdzeni >2. A jak ze zużyciem zasobów u zwykłego kowalskiego? Przykład (Ubuntu): Mam 4G i jeden rdzeń; CPU 11 do 33% (jeżeli więcej, należy odinstalować aplikację, bo jest napisana do dupy przez analfabetę); pamięć pod 50% (od kiedy z litości przydzieliłem jej DWA PONADNORMATOWE ramdyski, żeby coś robiła). Jaki zysk dla Kowalskiego? Się mu Win szybko restartuje (wreszcie).

 • 25000zl

  0

  jakie 8 rdzeni? Gdzie te 8 rdzeni autor widzi?
  Do tego wydajność gorsza nie tylko od konkurencji ale nawet od procesorów poprzedniej generacji.
  Brak zintegrowanej grafiki.
  Zużycie prądu jak w superwydajnych kartach graficznych.
  Niestety totalna porażka.

 • losos_norweski

  0

  @acid.jazz

  Jeżeli się pytasz o tak przyziemne rzeczy jak zużycie prądu to nie nadajesz się do komentowania tego artykułu. Tutaj trzeba się podniecać 8 rdzeniami, bez względu na to ile to kosztuje i jak bardzo niepotrzebne komukolwiek mogą być.

 • perseveratio

  0

  Bulldozer to totalna porażka AMD:
  www.anandtech.com/bench/Product/434?vs=289
  (i3 jest 100$ tańsze od FX-8150)

  Cała ta wpadka podsumowana z przymrużeniem oka:
  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SArxcnpXStE

 • acid.jazz

  0

  A ile toto bierze prądu?

 • leppek

  Oceniono 2 razy 0

  Windows 7 was designed to work with today's multi-core processors. All 32-bit versions of Windows 7 can support up to 32 processor cores, while 64‑bit versions can support up to 256 processor cores.

  No proszę nieziemsko! Aż do 256 rdzeni w 64bitowym Windowsie 7 a oni tu dopiero 8 zmajstrowali :)

 • leppek

  Oceniono 2 razy 0

  Z testów jednostacznie wynika, że ilość rdzeni ma znaczenie przy obróbce wideo i ...pakowaniu plików... reszta aplikacji faktycznie ma problem co z tym zrobić. A windows potrafi zarządzać 8 rdzeniami? Jak to jest, ktoś wie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX