Intel: ceny ultrabooków powinny spaść

Jakiś czas temu Intel ogłosił plany przejęcia 40 procent rynku laptopów ze swoimi ultrabookami do końca przyszłego roku. Jak osiągnąć ten ambitny cel? Na przykład sprzedając sprzęt po atrakcyjnej cenie.

Najnowsze modele ultrabooków, zenbooki UX21 i UX31, kosztują odpowiednio 999 i 1 099 dolarów. Zdaniem analityków, Intel powinien obniżyć cenę swoich ultracienkich laptopów do poziomu 699 dolarów. Sama firma zgadza się z tą radą, przyznaje jednak ustami Navina Shenoya, że obniżenie kosztów produkcji wymaga czasu i współpracy z korporacjami zajmującymi się rozprowadzaniem ultrabooków:

Zdobycie 40% rynku laptopów to dla nas spore wyzwanie. By to zrobić, ceny muszą zostać obniżone. [...] W pewnym momencie trzeba będzie osiągnąć ten pułap cenowy, ale nie musi to nastąpić nagle. Obniżanie kosztów zabiera inżynierom niemało czasu. [...] W rozwój naszego ekosystemu musi być włożone więcej pracy. Nawet gdybyśmy rozdawali nasze chipsety za darmo, nie dojdziemy do tego poziomu cenowego, jeśli nie będziemy współpracować z resztą branży.

[via Reuters]