Kolejny superkomputer prosto z Chin

To nie pierwszy raz, gdy inżynierowie z Państwa Środka tworzą własny, przepotężny komputer. To jednak pierwszy raz, gdy powstał on na bazie chińskich podzespołów.

Nowa maszyna nazywa się Sunway BlueLight MPP i została zainstalowana we wrześniu w Narodowym Centrum Superkomputerów w mieście Jinan, stolicy prowincji Shandong na wschodzie kraju. Sprzęt złożony jest z 8 700 szesnastordzeniowych mikroprocesorów ShenWei SW1600 wyprodukowanych w szanghajskim instytucie i może wykonywać około tysiąc trylionów operacji na sekundę. Czyni go to jednym z 20 najszybszych komputerów na świecie. Wynik budzi podziw tym bardziej, że Chiny są około trzy generacje za najnowocześniejszą technologią produkcji chipów, stosowaną przez Stany Zjednoczone, Japonię, Koreę Południową czy Tajwan.

Sunway jest w dodatku stosunkowo energooszczędny: do działania potrzebuje ponoć mocy o wartości około jednego megawata, podczas gdy poprzedni chiński superkomputer pobiera aż 4 megawaty, a amerykański Jaguar, trzeci najszybszy komputer świata - 7 megawatów.

[via The New York Times]

Więcej o: