75 lat temu wyemitowano pierwszy program telewizyjny w jakości HD

2 listopada 1936 roku ze studia w Alexandra Palace wyemitowano pierwszy obraz w jakości HD. Wyświetlanie 405 linii w poziomie stanowiło w owym czasie nie lada nowinkę.

W siedem lat po rozpoczęciu nadawania publicznej telewizji w Wielkiej Brytanii zdecydowano się na eksperyment z wyższą rozdzielczością wyświetlania. W tym celu opracowano dwie konkurencyjne metody. Jedna z nich bardziej skomplikowana od drugiej.

W dwóch oddzielnych studiach "nagrywano" i emitowano identyczny program za pomocą odmiennych systemów. Konkurowały ze sobą dwie metody - elektryczna Marconi-EMI i mechaniczno-chemiczna Johna Logie Bairda. BBC (British Broadcasting Corporation) decydowało trzy miesiące. Ostatecznie jednak, zwycięzcą okazał się ten pierwszy, z 405 liniami w poziomie przeskakując jakościowo swojego bardziej skomplikowanego konkurenta (240 linii) prawie dwukrotnie. Standard ten stał się obowiązujący na terenie Wielkiej Brytanii aż do połowy lat 60tych.

Oglądając dziś ówczesną telewizję HD większość z nas zapewne odczuje rozbawienie lub dyskomfort ze względu na jakość. Bez obaw, tak samo spojrzymy za 40 lat na 1080p. No, może już za 20.

Na podstawie historii i jej kulis BBC postanowiło nakręcić fabularyzowany film dokumentalny pod tytułem The Fools on the Hill.