Wynaleziono najlżejszy materiał świata

Jest wytrzymały i sto razy lżejszy od styropianu, choć składa się w 99,99% z powietrza.

Materiał nie ma jeszcze swojej oficjalnej nazwy, ale według wstępnych prognoz, będzie można go używać przy produkcji samochodów, samolotów i statków kosmicznych, izolacji termicznej, elektroniki użytkowej, elektrod do akumulatorów czy produktów pochłaniających dźwięk i energię, gdyż materiał ma niewiarygodnie wysoki współczynnik jej absorpcji.

Wynalazek naukowców z University of California i California Institute of Technology jest sto razy lżejszy od styropianu i w 99,99% składa się z powietrza. Materiał zbudowany jest z niewielkich metalicznych rurek, które są puste w środku. Nakłada się je na siebie tak, by układały się w kratkę i by pomiędzy poszczególnymi rurkami zostawała niewielka przerwa. Zdaniem naukowców, wytrzymałość wynalazku bierze się właśnie ze sposobu ułożenia wymienionych przed chwilą rurek.

Doktor Tobias Schaedler, jeden z naukowców pracujących nad wynalazkiem twierdzi, że jest on rewolucją w przypadku wykorzystywania lekkich materiałów w skali nano i mikro.

Zobacz też: Materiał, po którym wszystko spływa

Więcej o:
Komentarze (31)
Wynaleziono najlżejszy materiał świata
Zaloguj się
 • single_malt

  Oceniono 2 razy 2

  Nie da sie tak po prostu "odpompowac" ultracienkich rurek.
  Albo beda po prostu tak cienkie ze powietrze (czyli gazy) do nch nie wejdzie albo sily adsoprcji beda za wielkie. Tzw srednia droga swobodna w rurce jest praktycznie zerowa - a wtedy nie ma juz pompowania.
  Zjawiska w nanoskali podlegaja innym mechanizmom niz te znane nam z codziennego zycia.

 • placebo99

  Oceniono 1 raz 1

  A jaka lekka byłaby rurka zrobiona z atoma?

 • gdn1

  Oceniono 1 raz 1

  W kolejnym kroku należy zrobić rurki rzeczywiście puste w środku, czyli zamiast powietrza w rurkach będzie próżnia, no i będziemy mieli materiał lżejszy od powietrza.

 • obywatelpiszczyk

  0

  aha, ale napiszcie jeszcze czymże się tenże epokowy wynalazek różni od aerożelu, który znany jest już od 1931 roku.

 • maciej_witkowski

  0

  "choć składa się w 99,99% z powietrza" - heh, nie ma to jak pisać o czymś o czym nie ma się zielonego pojęcia. To właśnie dlatego jest taki lekki, że składa się w 99,99% z powietrza...

 • marberlin

  0

  technologia,wkrotce ktos wymysli metal lzejszy od powietrza,ale zaraz to chyba bylo w Lalce Prusa.

 • tenzwarszawy

  0

  Swoją droga to ciekawy pomysł, zeby wrzucać ostatnie kometarze na samym dole. Nikt tam nie dociera i wszyscy właściwie wypluwają z siebie wyłącznie odczucia bez nawiązania do wątku wcześniejszych komentarzy (którego brak ze względów strukturalnych :) ...

 • tenzwarszawy

  0

  Niezła antena! :)

 • lisa2

  0

  Ile waży próżnia?

  Czy nie zależy to od siły przyciągania - grawitacji?

  A w związku z powyższym, czym jest waga? Czy nie oporem materii skierowanym w stronę przeciwną niż siła przyciągania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX