Szkła kontaktowe wyświetlą maile przed twoimi oczami

Zbudowano już prototyp, który przetestowano na zwierzętach. Obecnie powstaje udoskonalona wersja "elektronicznych szkieł kontaktowych".

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtońskiego opracowali szkła kontaktowe wyświetlające informacje bezpośrednio przed ludzkim okiem. Dzięki nim, może obserwować tekst i inne dane jakby znajdowały się "na oku".

Przeprowadzono już testy tych szkieł kontaktowych na zwierzętach (królikach). Wynika z nich, że wynalazek jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Problemem jest jednak źródło zasilania potrzebne szkłom. Obecnie działają one jedynie w odległości kilku centymetrów od baterii.

Naukowcom nie udało się także zamontować na szkłach większej ilości elektroniki. Obecnie jest nią tylko jedna dioda emitująca światło. Warto jednak podkreślić, że wszystkie elementy elektronicznej mają grubość zaledwie kilku nanometrów, a wymieniona przed chwilą dioda ma szerokość 1/3 milimetra.

Zespół odpowiedzialny za wynalazek przewiduje, że dzięki niemu kierowcy będą mieli możliwość oglądania wskazań nawigacji satelitarnej bez kierowania wzroku na zewnętrzne urządzenie. Mają z nich także korzystać osoby chore chociażby na cukrzycę. Dzięki takim szkłom, miałyby one ciągły dostęp do najważniejszych informacji takich jak poziom cukru we krwi. Mogłyby one także zrewolucjonizować świat gier wideo.

W niedalekiej przyszłości chcą oni jednak "wgrać" do szkieł z góry określony tekst. Będą także pracowali nad ulepszoną wersją wynalazku, która miałaby się składać z setek pikseli mogących "układać się" w bardziej złożone treści.

[za: BBC]

Więcej o:
Komentarze (8)
Szkła kontaktowe wyświetlą maile przed twoimi oczami
Zaloguj się
 • sidian

  Oceniono 1 raz 1

  Osom :). Rzeczywistosc rozszerzona. Dzisiaj robia to w szklach, jutro zrobia w nich jeszcze wiecej, a potem zaczna sie wszczepy bezposrednio w oko. W sumie zabawna sprawa, tylko... Chyba sam bym sie czyms takim nie potraktowal.

 • xprimo

  0

  stary temat juz dawno była o tym mowa - i jak sami napisaliscie to na razie udało im się zaimplementować 1 diode. A wy na poczatku napisaliście ze można przedstawiać obrazy i tekst - ogarnijcie sie w końcu!!!

 • a320m

  0

  O, w mordę.
  Królikowi przesłali emaila.

  Czy oprócz emaili będzie na tych soczewkach porno?

 • obywatelhd

  Oceniono 2 razy 0

  Świetnie! Miałem coś takiego w mojej powieści (www.rw2010.pl/go.live.php/PL-H6/przegladaj/SMTEz/trojka.html?title=Tr%C3%B3jka), ale jak się okazuje wcale nie będzie trzeba na to czekać 100 lat. Facebook w soczewce? To może być uzależniające ;)

 • sajgoniarz

  Oceniono 1 raz -1

  Ja chcę wersję z licznikiem, mp3 i zegarkiem, żeby się do szkoły nie spóźniać :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX