Tracisz co roku dwa tygodnie życia

Każdego dnia musimy odfiltrować bardzo dużo zbędnych informacji. Tak dużo, że w sumie czas który na to poświęcamy to aż dwa tygodnie w ciągu roku.

Firma Mindjet przeprowadziła ankietę wśród 2 tysięcy brytyjskich pracowników biurowych. Jej wyniki wykazały między innymi, że poszukiwanie informacji, które kiedyś gdzieś przeczytaliśmy, ale nie wiemy gdzie, zajmuje nam ok. 2 tygodni rocznie. Oprócz tego ankieta wykazała, że:

36 - taka jest średnia liczba maili przychodzących każdego dnia

21 minut - tyle czasu zajmuje nam dziennie ponowne odnalezienie przeczytanych gdzieś informacji

1240 funtów rocznie - tyle kosztuje brytyjskie firmy czas poświęcany przez pracowników na ponowne odnalezienie informacji

1/3 - tyle maili pozostaje nieprzeczytanych

2/3 - tylu pracowników twierdzi, że przeładowanie informacjami źle wpływa na ich pracę.

21 minut poszukiwań dziennie to niezbyt dużo. Skoro jednak w ciągu roku robią się z tego aż dwa tygodnie, to sprawdźmy, ile zajmują nam inne czynności. Dla przykładu:

25 dni - tyle w ciągu roku palacz przeznacza czasu na palenie (zakładając, że pali całą paczkę dziennie). Własny wynik możecie sprawdzić tu.

2 miesiące - w ciągu roku oglądamy telewizję.

Wystarczy dokonać jeszcze kilku podobnych obliczeń i okaże się, że każdego roku marnujemy potworne ilości czasu. Sami możecie się przekonać, ile czasu spędzacie na samym przetwarzaniu informacji. Pod tym linkiem znajduje się ankieta, która zbada wasze przeładowanie informacjami. Lub - oczywiście - jego brak.