Wreszcie nawigacja wewnątrz budynków - świetny pomysł Nokii

Pozycjonowanie w oparciu o krążące wokół Ziemi satelity już nikogo nie zaskakuje, spowszechniało, a moduły GPS traktuje się obecnie coraz częściej jako średnio przydatny dodatek do telefonu. Mimo to, dotychczas jednak niedostępne było pozycjonowanie wewnątrz budynków. Do dziś.
Wreszcie nawigacja wewnątrz budynków! Świetny pomysł Nokii Pozycjonowanie w oparciu o krążące wokół Ziemi satelity już nikogo nie zaskakuje, spowszedniało, a moduły GPS traktuje się obecnie coraz częściej jako średnio przydatny dodatek do telefonu. Mimo to, dotychczas niedostępne było pozycjonowanie wewnątrz budynków. Do dziś. Eksperci z Nokii, pod kierownictwem Fabia Belloni, wykorzystali interfejs Bluetooth 4.0, aby utworzyć system mapujący pomieszczenia, nazwany roboczo Location Extension Protocol. Dzięki niemu użytkownicy będą w stanie zobaczyć dość szczegółowy (do 21 cm) i trójwymiarowy - jak twierdzą fińscy specjaliści - model wnętrza. I nie mówimy tu o polskich M-3, ale o naprawdę rozległych pomieszczeniach. Wynalazek ma posłużyć jako system nawigacji wewnętrznej w centrach handlowych, halach wystawienniczych i innych obiektach wielkopowierzchniowych. Niestety, na rewolucję nie ma co liczyć, nie wystarczy bowiem tylko mieć ze sobą telefonu z BT 4.0. Konieczne jest też wmontowanie w sufity odpowiednich znaczników, które pomogą mapować przestrzeń. Dopiero na ich bazie powstaje model 3D. Nokia zamierza dopracować prototyp i wprowadzić tę technologię na rynek jeszcze w 2013 roku, jako obowiązujący standard. Trzymamy kciuki... i jesteśmy pod wrażeniem. Po latach "spokoju" w tej kwestii Nokia co i raz zaskakuje nowatorskimi pomysłami.

Eksperci z Nokii, pod kierownictwem Fabia Belloni, wykorzystali interfejs Bluetooth 4.0, aby utworzyć system mapujący pomieszczenia, nazwany roboczo Location Extension Protocol. Dzięki niemu użytkownicy będą w stanie zobaczyć dość szczegółowy (do 21 cm) i trójwymiarowy - jak twierdzą fińscy specjaliści - model wnętrza. I nie mówimy tu o polskich M-3, ale o naprawdę rozległych pomieszczeniach.

Wynalazek ma posłużyć jako system nawigacji wewnętrznej w centrach handlowych, halach wystawienniczych i innych obiektach wielkopowierzchniowych. Niestety, na rewolucję nie ma co liczyć, nie wystarczy bowiem tylko mieć ze sobą telefonu z BT 4.0. Konieczne jest też wmontowanie w sufity odpowiednich znaczników, które pomogą mapować przestrzeń. Dopiero na ich bazie powstaje model 3D.

Nokia zamierza dopracować prototyp i wprowadzić tę technologię na rynek jeszcze w 2013 roku, jako obowiązujący standard. Trzymamy kciuki... i jesteśmy pod wrażeniem. Po latach "spokoju" w tej kwestii, Nokia co i raz zaskakuje nowatorskimi pomysłami.

Więcej o: