Wyświetlacze staną się odporne na tłuste smugi?

Tłuste palce to przeciwnicy każdego smartfona, tabletu czy dowolnego urządzenia z ekranem dotykowym - pozostawiane przez nie ślady są ohydne, a w dodatku często trudno się ich pozbyć. Na szczęście za sprawą niemieckich naukowców być może już wkrótce ludzkość upora się z tym ważkim problemem.

Grupa uczonych z Instytutu Badań nad Polimerami im. Maxa Plancka w Mainz stworzyła powłokę odporną na substancje o tłustej i oleistej konsystencji. Eksperyment ze szkłem, na którym, jak wiadomo, odciski palców są wyraźnie widoczne, zakończył się sukcesem. A na czym rzeczony eksperyment polegał?

Na początku naukowcy trzymali kawałek szkła nad świecą i czekali, aż na jego powierzchni osiądą cząsteczki sadzy. Jako że przylegały one dość luźno i zajmowały zaledwie 20% powierzchni, badacze okryli ją powłoką krzemionkową o grubości 25 nanometrów, a następnie, celem pozbycia się czarnej barwy sadzy i przywrócenia powłoce przezroczystości, podgrzali ją w temperaturze 600 °C. Proste? Nawet bardzo. Co ważne, powłoka przylega nie tylko do szkła, ale też do innych materiałów, takich jak aluminium, stal czy miedź.

Teraz trzeba jeszcze znaleźć sposób na industrializację tego procesu - jeśli to się uda, ekrany dotykowe przyszłej generacji będziemy zapewne mogli dotykać tłustymi palcami bez żadnych oporów i ile tylko chcemy. Cudowna wizja, prawda?

[via Gizmodo]

Więcej o: