iPad nie musi być od Apple

Chiński sąd odrzucił pozew Apple przeciwko lokalnemu producentowi, który według firmy, "bezprawnie" wykorzystuje nazwę "iPad". O dziwo, pod adresem koncernu z Cupertino wysunięto identyczne oskarżenie.
iPad nie musi być od Apple Chiński rząd odrzucił pozew Apple przeciw lokalnemu producentowi. Ten pozwał koncern z Cupertino W zamierzchłym, milenijnym roku 2000, chińska firma Proview Technology zarejestrowała nazwę "Ipad", zyskując tym samym wyłączne prawo do stosowania jej na terenie państwa środka. Dopiero kilka lat później Apple postanowiło wprowadzić na rynek swój pierwszy tablet, nadając mu identyczną nazwę. Niewielka szansa, by ktokolwiek ze strony producenta miał świadomość, że ten układ czterech liter został zastrzeżony akurat w Chinach. Wielce prawdopodobne natomiast, że Apple nie planowało w początkowej fazie ekspansji na daleki wschód. Niemniej jednak problem istnieje. Szybko powstająca warstwa bogatych Chińczyków skupionych w dużych miastach stanowi dla Apple'a łakomy kąsek. Producent nie może jednak swobodnie posługiwać się własną nazwą. Z pewnością nie ułatwia to firmie rozwijania sieci detalicznej w Chinach. Co więcej, Proview Technology pozwało Apple'a na kwotę 10 miliardów juanów z tytułu odszkodowanie za naruszenie praw autorskich przez amerykańskiego producenta. Kwota może nie brzmi przerażająco, dopóki nie uzmysłowimy sobie, że według oficjalnych przeliczników mówimy o stawce około 1,5 miliarda dolarów. Apple odmówiło komentarza na temat decyzji chińskiego sądu. Wydaje się jednak, że Apple nie będzie jedyną firmą, która zarobi miliardy na iPadzie. Zmiana nazwy produktu rozpoznawalnego na całym świecie nie wchodzi chyba w grę. Swoja drogą, to chyba pierwszy w historii przypadek, kiedy to Apple "podrabia" chińską markę. Nie na odwrót. Warte zanotowania.

W zamierzchłym, milenijnym roku 2000 chińska firma Proview Technology zarejestrowała nazwę "Ipad", zyskując tym samym wyłączne prawo do stosowania jej na terenie państwa środka. Dopiero kilka lat później Apple postanowiło wprowadzić na rynek swój pierwszy tablet, nadając mu identyczną nazwę. Niewielka szansa by ktokolwiek ze strony producenta miał świadomość, że ten układ czterech liter został zastrzeżony akurat w Chinach. Wielce prawdopodobne natomiast, że Apple nie planowało w początkowej fazie ekspansji na daleki wschód.

Niemniej jednak problem istnieje. Szybko powstająca warstwa bogatych Chińczyków skupionych w dużych miastach stanowi dla Apple'a łakomy kąsek. Producent nie może jednak swobodnie posługiwać się w tym kraju własną nazwą. Z pewnością nie ułatwia to firmie rozwijania sieci detalicznej w Chinach.

Co więcej, Proview Technology pozwało Apple'a na kwotę 10 miliardów juanów z tytułu odszkodowanie za naruszenie praw autorskich przez amerykańskiego producenta. Kwota może nie brzmi przerażająco, dopóki nie uzmysłowimy sobie, że według oficjalnych przeliczników mówimy o stawce około 1,5 miliarda dolarów.

Apple odmówiło komentarza na temat decyzji chińskiego sądu. Wydaje się jednak, że Apple nie będzie jedyną firmą, która zarobi miliardy na iPadzie. Zmiana nazwy produktu rozpoznawalnego na całym świecie raczej nie wchodzi bowiem w grę.

Swoja drogą, to chyba pierwszy w historii przypadek kiedy to Apple "podrabia" chińską markę. Nie na odwrót. Warte zanotowania.


Zobacz także:

Chińczycy podrabiają nawet sklepy Apple

W Chinach podrabiają nawet... sklepy Apple

Chińczycy podrabiają nawet Steve'a Jobsa

Chińczycy podrabiają wszystko... nawet Steve'a Jobsa

Chińczycy podrobili nawet biografię Steve'a Jobsa

Chińczycy nie poprzestają na podrabianiu urządzeń Apple, sklepów i Steve'a Jobsa...

Więcej o:
Komentarze (30)
iPad nie musi być od Apple
Zaloguj się
 • sztucznamgla

  Oceniono 2 razy 2

  i bardzo dobrze, mam nadzieję, że Chińczycy nie poddadzą sie presji USA

 • dzemski

  Oceniono 1 raz 1

  Jakie o "o dziwo" ? Apple nie jest właścicielem nazwy iPad w Chinach i nie ma prawa zabraniać komuś jej stosować. To prawo należy do innej chińskiej firmy i to ona może zabronić stosowania nazwy iPad zarówno tej chońskiej podróbce jak i samemu Apple, co zresztą się juz dzieje, ponieważ właściciel praw do nazwy wytoczył wczoraj proces Apple i żąda 1.5 mld zielonych.

 • bieda_inwestor

  Oceniono 1 raz 1

  historia Apple to historia ciaglych naruszen roznych marek.
  Sama nazwa Apple - naruszenie nazwy wydawcow plyt Beatelsow. W pierwszej ugodzie, Apple zgodzilo sie, ze nie bedzie uzywac tej nazwy do promowania muzyki. Po paru latach wprowadzaja ITunes, lamiac wczesniejsza ugode. IPhone - nazwa zastrzezona przez Cisco. Infogear w porozumieniu z CIsco uzywal tej nazwy od 1998. Pozniej tak sie nazywaly produkty Linksys (firmy przejetej prze Cisco). A pozniej wchodzi taki Apple i zaczyna sprzedawac pod ta marka wlasne telefony. Tak wiec nie dziwi mnie wcale sprawa z IPad-em. Zastanawiam sie tylko kiedy Apple zaskarzy slowniki angielskiego, za uzywanie slowka "iron" na okreslenie urzadzenia elektrycznego zwanego u nas zelazkiem.

 • ercu

  Oceniono 1 raz 1

  Tak to jest, kto mieczem wojuje od miecza ginie

 • shane00

  0

  Nie mówi się "niemniej jednak", tak jak nie mówi się "cofać się do tyłu". Albo "niemniej" albo "jednak"!

 • Gość: Lodz

  0

  Chłopaki mylą pojęcia. Patent to rozwiązanie techniczne, a "ipad" to nazwa, znak towarowy.
  Nie pierwszy to przypadek, gdy duży gigant użył zajętej nazwy, czy znaku.

  W Łodzi była firma z logo niemal identycznym jak AMD, oczywiście sporo starsza od AMD.

  A najgłupszym przypadkiem jaki znak był pozew Apple (i-Jobs) wobec Apple Records - firmy płytowej założonej przez Beatlesów. Znowu sporo wcześniej przed powstaniem tej komputerowej. Z zupełnie innym logo, innym zakresem działalności.
  To pokazuje, że w zachodniej cywilizacji DUŻY MOŻE WIĘCEJ.

 • karo80.0

  Oceniono 2 razy 0

  "Dziennikarz" z Czerskiej oczywiście nie doczytał że Apple odkupił nazwę iPad w Chinach kilka lat temu za 57 tys. USD, tyle że chiński sąd "w obronie chińskich interesów" uznał tę umowę za nieważną. Chińska żenada, Apple sobie poradzi.

 • pocalujta_wujta

  0

  Przepraszam ale bezpieczna nazwa to chyba obecnie jest iFuck i ch...pad. Wybaczcie dwuznaczniki.

  Windows to juz nawet w budownictie uzywac sie nie powinno a sadownicy musza uwazac na swoj produkt i powinni zmienic jego nazwe Apple..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX