Nowy pomysł na rentgen. Czy zrewolucjonizuje medycynę?

Maszyny do prześwietleń wielkości napędu USB za mniej niż 1/10 ceny obecnych rozwiązań. Kalifornijska firma twierdzi, że to możliwe.

Prototypowe wersje mieszczących się w kieszeni maszyn do badań rentgenowskich zbudowała kalifornijska firma Tribogenics. Najciekawszy w jej sprzęcie, jest sposób w jaki działa. Promieniowanie rentgenowskie jest w nich tworzone przy odwijaniu popularnej taśmy klejącej - Scotcha. Przedstawiciele Tribogenics twierdzą, że mechanizm działa także w przypadku innych taśm klejących, ale jest w ich przypadku o słabszy. Dlatego też wykorzystywane są taśmy popularnego producenta 3M.

Tribogenics zabezpieczyło już 2,5 miliona dolarów na dalsze badania i rozwój. Tribogenics obiecuje, że jest w stanie tworzyć poręczne maszyny do badań rentgenowskich, które będą o ponad 90% tańsze od wykorzystywanych obecnie rozwiązań.

Producent stworzył już kilka działających prototypów. Najbardziej udanym jest Pocket XRF Analyzer. Urządzenie o wielkości iPoda może być wykorzystywane przez jubilerów ("identyfikuje" złoto i kamienie szlachetne) czy na lotniskach, ponieważ wykrywa materiały radioaktywne. Oczywiście firma planuje także rozwijać przenośne maszyny do badań rentgenowskich. Ich największą zaletą - oprócz wielkości - ma być brak konieczności wykorzystywania izotopów promieniotwórczych przy badaniu.

Niestety, nie wiadomo jeszcze kiedy te innowacyjne produkty trafią na rynek.

Więcej o:
Komentarze (10)
Nowy pomysł na rentgen. Czy zrewolucjonizuje medycynę?
Zaloguj się
 • kojiki

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety artykuł nie objaśnia istoty zjawska dlatego brzmi absurdalnie. Autor uznał, że poziom intelektualny czytelników, kształtowany nieustannie artykułami na portalach, nie współgra ze stopniem złożoności procesu tryboluminescencji, który zachodzi podczas odklejania taśmy w próźni.

  pl.wikipedia.org/wiki/Tryboluminescencja
  www.nature.com/news/2008/012345/full/news.2008.1185.html

 • drupal

  Oceniono 1 raz 1

  nowy pomysł to rentgenowski laser.. Daje możliwość "oglądania" pojedynczych atomów w 3D i jak na filmie (poklatkowo). Powstaną dzięki niemu nowe materiały, nowe leki, nowe nanotechnologie. No i rentgeny terahercowe - używane już na lotniskach do oglądania ludzi bez ubrania

 • asmok6

  Oceniono 1 raz 1

  ten artykuł to z generatora? losowo dobrane słowa i ułożone w zdania?

 • j.landowski

  Oceniono 1 raz 1

  "największą zaletą ma być brak wykorzystania radioaktywnych izotopów"

  to ja się pytam - OD KIEDY W APARATACH RENTGENOWSKICH UŻYWA SIĘ JAKICHKOLWIEK RADIOAKTYWNYCH IZOTOPÓW ?!

  Autor to zwyczajny ignorant

 • arturx2

  Oceniono 1 raz 1

  "Promieniowanie rentgenowskie jest w nich tworzone przy odwijaniu popularnej taśmy klejącej - Scotcha." Po co publikujecie tak durne artykuły?

 • p00h

  0

  @arturx2

  www.nature.com/news/2008/012345/full/news.2008.1185.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX