Trudna miłość - najważniejszy procesor Apple robi Samsung

Z jednej strony walczą w sądach, a z drugiej nie od dziś wiadomo, że Apple jest od Samsunga bardzo zależne - do tego stopnia, że Samsung produkuje procesor A5, serce nowych urządzeń Apple. Z jednej strony walczą w sądach, a z drugiej nie od dziś wiadomo, że Apple jest od Samsunga bardzo zależne - do tego stopnia, że Samsung produkuje procesor A5, serce nowych urządzeń Apple.

Ze źródeł zbliżonych do Samsunga brytyjski Guardian dowiedział się, że ten mały, niepozorny z wyglądu układ powstaje w należącej do koreańskiej firmy fabryce w Austin w Teksasie. Produkowany jest na specjalnej nowej linii, która kosztowała 3,6 miliarda dolarów i służy wyłącznie do produkcji układów nie będących kośćmi pamięci. Prawie wszystkie produkowane tak chipy trafiają do produktów Apple. W fabryce produkowane są także kości pamięci flash typu NAND dla nich.

Współpraca Apple i Samsunga w tym zakresie zaczęła się w tym roku, jednak firma z Cupertino odmawia komentarza. Argumentuje, że nie podaje szczegółów na temat dostawców części. Również rzecznik Samsunga nie chce rozmawiać o klientach oraz specyfikacji produkowanych w Austin chipów.

Procesor A5 został zaprojektowany przez Apple w Kalifornii, przez zespół będący częścią PA Semi - amerykańskiej firmy produkującej układy, którą Apple kupiło kwietniu 2008 r. Zadebiutował w marcu 2011 w iPadzie 2, potem trafił też do iPhone 4S. Jest dwa razy szybszy od poprzednika - A4 - także wykonanego przez Samsunga.

[Guardian]