Elektroniczne układy naprawią się same

Naprawa miniaturowych układów elektronicznych jest często niemożliwa. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois wpadli więc na pomysł, jak sprawić, by naprawiały się one... samodzielnie. I to dosłownie w mgnieniu oka.

Zespół inżynierów zbudował układ, w którym ścieżki wykonane ze złota zostały umieszczone na szklanym podłożu. Na ścieżkach i warstwie izolacyjnej umieścili mikrokapsułki zawierające ciekły stop indu i galu. Część kapsułek miała średnicę 0,01 mm, a część 0,2 mm. Potem podłączyli układ do prądu i gięli go tak długo, aż pękał. Napięcie spadało do zera, ale razem z układem pękały też mikrokapsułki. Ciekły metal rozlewał się i ?łatał? dziury. Trwało to zaledwie kilka mikrosekund.

- Obecnie nie ma możliwości naprawienia małych układów. Trzeba je wymienić. A w naszej metodzie nie trzeba nawet wiedzieć, gdzie pojawiło się pęknięcie. Układ po prostu naprawia się tam, gdzie ono jest - tłumaczy prof. Scott White, współautor pracy.

Badania pokazały, że w 90 procentach przypadków mikrokapsułki naprawiały układ tak skutecznie, że przywracały 99 procent przewodnictwa elektrycznego. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois chcą sprawdzić teraz, czy taką metodę autonaprawy da się zastosować w bateriach, by przedłużyć ich żywotność.

- Nasz pomysł może się też przydać w częściach elektronicznych, które są niezwykle trudne do naprawy lub wymiany, chociażby w satelitach. Albo w czasie podróży międzyplanetarnych - zauważa profesor White.

Ale na odkryciu jego zespołu mogą skorzystać np. użytkownicy telefonów komórkowych. Mikrokapsułki mogą naprawiać przecież układy pod klawiszami, które przestały działać.

Więcej o:
Komentarze (2)
Elektroniczne układy naprawią się same
Zaloguj się
  • nodish

    0

    fajnie, że w naszych czasach elektronika tak szybko się rozwija, miałem okazje obserwować nad jakimi projektami badawczymi pracuje www.itr.org.pl/

  • Gość: koxu

    0

    "...na odkryciu jego zespołu mogą skorzystać np. użytkownicy telefonów komórkowych" - Jasne, już widzę jak by się cieszyli producenci komórek, że ich zabawki działały by sprawnie np rok dłużej. Musieli by upaść na głowę, żeby wspierać coś, co obniżało by sprzedaż nowego sprzętu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX