Rusza chińska wersja GPS. Zapowiada się ciekawie

Do 2020 gotowy ma być cały system chińskiej nawigacji satelitarnej.

Przedstawiciele China Aerospace Science and Technology Corporation ogłosili, że system nawigacji satelitarnej Beidou został uruchomiony. Na orbicie okołoziemskiej znalazł się dziesiąty satelita tworzący całą sieć i obecnie "chiński GPS" został udostępniony odbiorcom w Państwie Środka. Do końca przyszłego roku Chińczycy zamierzają wystrzelić kolejne sześć satelitów, by pokryć swoim systemem większą część Azji. Do roku 2020, na orbicie znaleźć ma się 35 satelitów zapewniających pokrycie na całej kuli ziemskiej.

Według zapowiedzi, korzystanie z Beidou będzie bezpłatne. Na dodatek, satelity umożliwiają przesyłanie darmowych wiadomości tekstowych. Oczywiście system pokazuje także naszą lokalizację z dokładnością do dziesięciu metrów i mierzy prędkość z dokładnością do 0,2m/s. Na potrzebny chińskiego wojska informacje są bardziej dokładne, choć nie wiadomo jak bardzo. Eksperci uważają także, iż może on posłużyć do kierowania chińskimi pociskami rakietowymi i zapewni im możliwość prowadzenia precyzyjnych działań militarnych w przypadku wyłączenia amerykańskiego GPS.

Beidou jest kompatybilne z pozostałymi światowymi systemami nawigacji satelitarnej (GPS, GLONASS). Dziennik China Daily obliczył, że chińskie rozwiązanie do roku 2020 powinno zarobić mniej więcej 400 miliardów juanów - ponad 63 miliardy dolarów.

Więcej o:
Komentarze (5)
Rusza chińska wersja GPS. Zapowiada się ciekawie
Zaloguj się
  • turbo-liberal

    Oceniono 2 razy 2

    Mają rozmach, sku...syny - że tak pojadę klasykiem.

  • zenek.bydlar

    0

    "chińskie rozwiązanie do roku 2020 powinien zarobić mniej więcej 400 miliardów juanów"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX