Wikimiasteczko

Nowy projekt Wikipedii: internetowa encyklopedia poświęcona jednemu, niedużemu miasteczku. Zamek, mosty, budynki, a nawet rośliny w okolicach walijskiego Monmouth będą opisane i oznaczone kodami QR.

Nowy projekt nosi nazwę Monmouthpedia i jest pierwszym przedsięwzięciem tego typu. Padło na Monmouth, bo to walijskie miasteczko ma niezwykle bogatą historię: są rzymskie wykopaliska, średniowieczny zamek, niezwykły ufortyfikowany most, malownicze domki, a wszystko otoczone pięknymi wzgórzami.

- Rozmawiamy z mieszkańcami o uczestnictwie w projekcie, ale zaangażować może się każdy - zachęca John Cummings, szef projektu w Monmouth.

Plan Wikipedii jest taki, by opisać dosłownie całe miasteczko - interesujące miejsca i budynki, roślinność, zwierzęta, słowem wszystko, co może być ciekawe dla turysty. Do kwietnia 2012 roku w Monmouth ma być już tysiąc plakietek z kodami QR.

- Klikasz na kod smartfonem i trafiasz na odpowiednią stronę. Tak to zaprojektowaliśmy, by każdy trafił na stronę w użytecznym dla niego języku - tłumaczy Roger Bamkin z Wikimedia UK.

Oczywiście Wikipedia planuje, by informacje były również w języku wallijskim, a jeśli się uda - w 270 językach. Gdyby tak się stało, Monmouth byłoby pierwszym miastem na świecie, które miałoby informacje turystyczne w tylu językach. Trzymamy kciuki!