Hakerzy na ratunek wolności w Internecie. Wystrzelą własne satelity?

Hackerspace Global Grid bronić ma wolności słowa, prawa do komunikowania się.

Będę lepszym człowiekiem, rzucę zgubne nałogi, to dwa z typowych postanowień noworocznych. Jeśli wydają się one trudne do zrealizowania, to co powiesz na budowę własnej sieci satelitów? Taki plan został omówiony przez hakerów zebranych na Chaos Communication Congress w Berlinie. Dodajmy, że istnieje spora szansa, iż uda się go zrealizować.

Naszym pierwszym celem jest stworzenie nieocenzurowanej Sieci w kosmosie. Chcemy wyjąć Internet spod kontroli ziemskich podmiotów.

- mówił jeden z haktywistów, Nick Farr.

Pomysłodawcy planu zamierzają stworzyć Hackerspace Global Grid - sieć satelitów komunikacyjnych umożliwiających korzystanie z Internetu nie będącego pod niczyim nadzorem. Podstawowym wymogiem dla stworzenia takiej sieci jest budowa połączonych ze sobą stacji bazowych znajdujących się na Ziemi. Mają one umożliwiać śledzenie satelitów i wymienianie informacji dzięki nim.

Stacje te powstają we współpracy z programem Constellation łączącym grupy studentów realizujących podobne pomysły. Pierwsze z nich zostały już zaprojektowane. Z wstępnych kalkulacji wynika, że każda z nich będzie kosztowała mniej więcej sto euro. Trzy prototypowe urządzenia mają zostać zbudowane w pierwszej połowie tego roku. Kolejne mają już być rozdawane w trakcie kolejnego Chaos Communication Congress.

Marzenia ściętego hakera?

Znawcy tematu, wśród których jest między innymi profesor Alan Woodward z University of Surrey twierdzą, że Hackerspace Global Grid jest projektem, który da się zrealizować. Będzie on jednak miał poważne ograniczenia. Umieszczenie satelitów na niskiej orbicie sprawi, że  system nie będzie dostępny przez cały czas - nawet jeśli samych satelitów będzie dużo. Rozwiązaniem mogłoby tu być umieszczenie ich nad równikiem. Woodward twierdzi jednak, że sygnał z satelitów docierałby wtedy do użytkowników ze sporym opóźnieniem. Idealne wyjście póki co niestety nie istniej.

Hakerzy pozostają jednak optymistami. Na tyle dużymi optymistami, iż przy okazji pochwalili się kolejnymi pomysłami. Chcą oni opracować urządzenia elektroniczne mogące przez długi czas działać w kosmosie i maszyny, które wyniosą je na orbitę. Najciekawiej zapowiada się jednak pomysł wysłania astronauty-amatora na Księżyc. Ma się to wydarzyć w ciągu 23 lat. Nierealne? To samo pomyślałeś zapewne o sieci satelitów, kiedy zacząłeś czytać ten tekst, prawda?

[za: BBC]