21 milionów zł kary dla T-Mobile za loterię SMS

Brak dostatecznej informacji na temat zasad i kosztów - taki był powód kary dla operatora komórkowego T-Mobile nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ramach trwającej od 25 października do 2 lutego 2011 loteria "Czy stałeś się dzisiaj Milionerem" - wiadomości o kuszącej treści "Czas odmienić Twoje życie! Możesz wygrać milion złotych dzisiaj od ERY!" zachęcały do odesłania wiadomości TAK na numer 8007, dodając że jest to numer darmowy.

Czas odmienić Twoje życie! Możesz wygrać milion złotych dzisiaj od ERY! Wyślij za darmo TAK na 8007! SMSy na 8007 są darmowe! Reg: 100m.era.pl 4,88zł/dzień..

Okazuje się, że odesłanie wiadomości było traktowane jako zgoda na otrzymywanie płatnych smsów do końca loterii lub rezygnacji przez biorącego udział. Uczestnik otrzymywał jedną wiadomość dziennie, za którą musiał zapłacić 4,88 zł brutto.

UOKiK otrzymał bardzo wiele skarg od osób, które otrzymały bardzo wysokie rachunki. W listopadzie podjęto działania - z analizy Urzędu wynika że informacje przekazywane abonentom sugerowały, że zgłoszenie uczestnictwa w loterii dotyczy tylko jednego dnia. Jak się okazało - odesłanie wiadomości wiązało się z uczestnictwem w konkursie do dnia jego zakończenia lub przesłania rezygnacji oraz otrzymywaniem płatnego smsa każdego dnia uczestnictwa w konkursie.

Zdaniem Urzędu nieczytelna była informacja przesyłana do abonentów - a zwłaszcza połączenie fragmentu o darmowym smsie z niejasnym dopiskiem 4,88zł/dzień.

UOKiK uznał, że naruszono zbiorowy interes konsumentów i nałożył na PTC karę 21 262 842 zł oraz obowiązek publikacji decyzji na stronie internetowej www.t-mobile.pl przez sześć miesięcy. Decyzja nie jest ostateczna, T-Mobile ma prawo odwołania się.

[UOKiK]

Więcej o:
Komentarze (24)
21 milionów zł kary dla T-Mobile za loterię SMS
Zaloguj się
 • Gość: liptoneq

  Oceniono 5 razy 5

  Ok, łamanie prawa jest, odszkodowanie jest, ale kto je dostanie? Państwo? Powinni je dostać oszukani konsumenci, czy to oni dostaną pieniądze z odszkodowania?

 • emkaeljan

  Oceniono 2 razy 2

  Za naciąganie prostych ludzi powinni dostać 210 mln kary. Może to by innych "biznesłachów" powstrzymało przed takimi praktykami.

 • mariusz2010

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo!!!! Zróbcie to samo z Orange...proszę. Te kretyńskie sms-y niepotrzebnie wk...urwiają;((.

 • Gość: Lukil

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystkie konkursy i loterie typu SMS są po to by okradać a nie dawać.

  Ja osobiście rezygnuję z przedłużenia kontraktu na dostawę usług przez T-Mobile.
  Zauważyłem że mają marne usługi po zmianie nazwy z Era.
  Jakość sygnału jest straszna.
  Na 15 telefonów w firmie 15 skarży się na problemy z łącznością.
  Rezygnujemy i przechodzimy do konkurencji i to do takiej która jest najkrócej na rynku i jeszcze się stara o klienta.

 • xezaq

  Oceniono 1 raz 1

  Zamiast karać, nakazać ZADOŚĆUCZYNIENIE. Proste - nakazać znalezienie wszystkich poszkodowanych i zwrócenie im skradzionej kwoty. Jak by operator dostał w d*pę kosztami szukania (nierzadko byłych) klientów i wypłacania kasy, to by się nauczył porządne loterie robić.

 • jogibaboo

  Oceniono 1 raz 1

  Łosie dały się wpuścić w kanał. Ludzie, kasy za darmo nikt nie daje, to samo macie w loteriach telewizyjnych, aby prowadzący zarabiali kosmiczne pieniądze.

 • grpeter

  Oceniono 1 raz 1

  Udział w jakichkolwiek konkursach czy loteriach bez zapoznania się dokładnie z regulaminem jest głupotą. Ale właśnie się ukazała ludzka pazerność na frazę "za darmo".

 • Gość: jjhjhjhjhj

  Oceniono 1 raz 1

  brakuje informacji ile T-mobile zarobiło na okradaniu klientów i czy poza karą jest nawiązka w postaci zwrotu wyłudzonych sum od klientów.

  Bo może kara jest kalkulowana przez oszustów jako kosztu wyłudzania.

 • Gość: emerytka i klientka od 4 lat

  0

  T-mobile przysyła faktury mi o wartości 0,03 zł za przesył zapłaciłam 2,50 zł myślałam że to koniec za kilka dni następna faktura o wartości 0,09 zł Nastąpiła zamiana nr. 04 grudnia 2012 r. z małego laptopa na z dużym ekranem wszystkie rachunki zapłacone.Od 04.12. 2012 r . nie korzystam ze starego laptopa wysłałam do operatora stosowne pismo i dostaje w zamian do zapłaty abonament telefoniczny za 13.02.2013-12.03.2013 faktura o wartości 0.09 zł wcześniejsza abonament 13.01.2013-12.02.2013 r Uważam że jest to nękanie .
  Pozdrawiam emerytka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX