RIM ratuje się przed upadkiem - tym razem zmianami w zarządzie

Dane za zeszły rok są dla Research In Motion, producenta Blackberry, bezlitosne - firma straciła tylko w samych Stanach 15% udziału w rynku i nadal tonie. Z kilkoma spektakularnymi porażkami na koncie nie ma wyjścia - musi ratować wizerunek jak się tylko da, m.in. zapowiedzią wymiany prezesów.
Producent BlackBerry w tarapatach Research In Motion ratuje się przed upadkiem - tym razem zmianami w zarządzie. Research In Motion - producent urządzeń BlackBerry - próbuje poprawić swój nadszarpnięty wizerunek, zapowiadając wymianę prezesów. Dane za zeszły rok są dla Research In Motion, producenta Blackberry, bezlitosne - firma straciła tylko w samych Stanach 15 proc. udziału w rynku i nadal tonie. Z kilkoma spektakularnymi porażkami na koncie nie ma wyjścia - musi ratować wizerunek jak się tylko da, m.in. zapowiedzią wymiany prezesów. Fakty są takie: RIM traci nie tylko na rynku zwykłych telefonów ale i smartfonów oraz tabletów, a wiadomo, że ten segment będzie w najbliższych latach kluczowy dla branży. Producent Blackberry ma na koncie wiele złych decyzji. Niedopracowany (pozbawiony komunikatora i obsługi poczty) tablet PlayBook sromotnie przegrał z konkurencją (850 tys. sprzedanych PlayBooków wobec ok 13-15 milionów iPadów). Nie pomogło nawet znaczące cięcie cen - tablet kosztował firmę pół miliarda dolarów! Najnowszy system BBX wciąż czeka na premierę, zupełnie jakby RIM nie zauważało, że na stronach producentów aplikacji najczęściej widnieją loga trzech systemów: Android, iOS oraz Windows Phone - branża traci więc wiarę w przyszłość RIM. Po zmianach w dziale marketingu i zapowiedzi nowej strategii reklamowej przyszedł czas na kolejne - na szczytach zarządu spółki. Jak wynika z przecieków, do których dotarł kanadyjski dziennik "The National Post", z kierownictwem mają pożegnać się Mike Lazaridis i Jim Balsillie. Rynek zareagował na te niepotwierdzone jeszcze wiadomości 7 proc. wzrostem cen akcji RIM. Przez cały zeszły rok notowania spółki jednak spadały. Spekulowano nawet o podziale RIM na części, które łatwiej byłoby sprzedać np. Amazonowi, ale ostatecznie przedsiębiorstwo zdecydowało się walczyć o przetrwanie pod własną banderą. Okręt jednak tonie a działania kierownictwa RIM można określić już tylko uspokajaniem inwestorów. Świat pokochał Androida oraz iOSa, nawet połączonym siłom Microsoftu i Nokii z trudem udaje się przekonać rynek do swoich produktów. RIM wciąż jest na trzecim miejscu w Stanach, jednak zdaje się jedną z najbardziej pozbawionych perspektyw firmą branży. Ostateczne zmiany w zarządzie i plany spółki na najbliższe okres zostaną opublikowane w raporcie pod koniec tego miesiąca.

Fakty są takie: RIM traci nie tylko na rynku zwykłych telefonów ale i smartfonów oraz tabletów, a wiadomo, że ten segment będzie w najbliższych latach kluczowy dla branży.

Producent Blackberry ma na koncie wiele złych decyzji. Niedopracowany (pozbawiony komunikatora i obsługi poczty) tablet PlayBook sromotnie przegrał z konkurencją (850 tys. sprzedanych PlayBooków wobec ok 13-15 milionów iPadów). Nie pomogło nawet znaczące cięcie cen - tablet kosztował firmę pół miliarda dolarów!

Najnowszy system BBX wciąż czeka na premierę, zupełnie jakby RIM nie zauważało, że na stronach producentów aplikacji najczęściej widnieją loga trzech systemów: Android, iOS oraz Windows Phone - branża traci więc wiarę w przyszłość RIM.

Po zmianach w dziale marketingu i zapowiedzi nowej strategii reklamowej przyszedł czas na kolejne - na szczytach zarządu spółki. Jak wynika z przecieków, do których dotarł kanadyjski dziennik "The National Post", z kierownictwem mają pożegnać się Mike Lazaridis i Jim Balsillie. Rynek zareagował na te niepotwierdzone jeszcze wiadomości 7% wzrostem cen akcji RIM.

Przez cały zeszły rok notowania spółki jednak spadały. Spekulowano nawet o podziale RIM na części, które łatwiej byłoby sprzedać np. Amazonowi, ale ostatecznie przedsiębiorstwo zdecydowało się walczyć o przetrwanie pod własną banderą.

Okręt jednak tonie a działania kierownictwa RIM można określić już tylko uspokajaniem inwestorów. Świat pokochał Androida oraz iOSa, nawet połączonym siłom Microsoftu i Nokii z trudem udaje się przekonać rynek do swoich produktów. RIM wciąż jest na trzecim miejscu w Stanach, jednak zdaje się jedną z najbardziej pozbawionych perspektyw firmą branży.

Ostateczne zmiany w zarządzie i plany spółki na najbliższe okres zostaną opublikowane w raporcie pod koniec tego miesiąca.

 

[ za news.yahoo.com]

Zdjęcie BlackBerry Q10 Zdjęcie BlackBerry Z10 biały
BlackBerry Q10 BlackBerry Z10 biały
Sprawdź ceny > Porównaj ceny >
Podstawowe informacje
Przekątna ekranu 3,1 cala 4,2 cala
System operacyjny BlackBerry 10 BlackBerry 10
Parametry techniczne
Pamięć wbudowana 16 GB 16 GB
Pamięć RAM 2 GB 2 GB
Procesor ARM Cortex A9 Qualcomm MSM8960 (Krait)
Częstotliwość procesora 1,5 GHz 1,5 GHz
Rozdzielczość ekranu 720 x 720 768 x 1280
Rodzaj akumulatora Li-Ion Li-Ion
Pojemność akumulatora 1800 mAh 1800 mAh
Czytnik kart pamięci Tak Tak
Funkcje
Aparat cyfrowy 8 Mpx 8 Mpx
Dodatkowa kamera Tak Tak
Komunikacja
WiFi Tak Tak
GPS Tak Tak, A-GPS
Sieć GSM 850, 900, 1800, 1900 800, 850, 900, 1800, 1900
WCDMA 850, 900, 1800, 1900, 2100 850, 1900, 2100
Parametry fizyczne
Wymiary 119,6 x 66,8 x 10,35 mm 130 x 65,6 x 9 mm
Waga 139 g 135 g
dane dostarcza: