Najmniejsza pamięć świata

Komputer, na którym pracujesz, do zapisania jednego bitu danych potrzebuje około miliona atomów. W nowej technologii IBM wystarczy do tego 12 atomów. Jedyny problem - to nie działa w temperaturze pokojowej.

Według naukowców - mimo, że na razie to zaledwie faza eksperymentalna projektu - nowa technologia może w przyszłości pozwolić na dużo gęstsze upakowanie bitów na twardych dyskach lub pamięciach przenośnych. 12 atomów wystarczyło do zapisania jednego bitu danych, żeby zapisać jedną literę potrzeba bajta (czyli ośmiu bitów), co daje 96 atomów na znak. Jak widać na zdjęciu powyżej, naukowcy z IBM zapisali na atomach hasło firmy - Think. Wystarczyło do tego 480 atomów.

Dla normalnego użytkownika rozwój tej technologii oznaczałby w skrócie więcej pamięci w mniejszych pudełkach. Jak to obrazowo opisali naukowcy z IBM, cały światowy zasób muzyki i filmów zmieściłby się na gustownym łańcuszku na szyję. Kusząca perspektywa.

Zwiększenie liczby atomów do 150-200 na jeden bit jest możliwe w temperaturze pokojowej. A to otwiera możliwość praktycznego zastosowania naszego wynalazku - powiedział dr Sebastian Loth, jeden z współautorów projektu.

Na razie bowiem naukowcy w IBM Research wykorzystywali przy zapisywaniu danych skaningowy mikroskop tunelowy. Taniej więc jeszcze dokupić po prostu dodatkowy dysk do komputera.

Więcej o:
Komentarze (11)
Najmniejsza pamięć świata
Zaloguj się
 • adeptt

  0

  Fajnie. Licze na to, że już niedługo dostanę do ręki kamerkę z pamięcią na której będę mógł zapisać całe swoje życie na filmie. I to wszystko w jednym guziku. A czy to udostępnię czy nie to już moja sprawa.
  Na swiecie było by wtedy pewnie bezpieczniej.

 • hydrograf

  0

  Skaningowy mikroskop tunelowy ma banalnie prostą konstrukcję, porównywalną z konstrukcją twardego dysku....

 • volkszorn

  0

  tak, wielkosc honoru polityka

 • saj-gon-ki

  0

  bitu - ku... jego mać, tego też was nie uczyli !!!

 • Gość: ii

  0

  jeden atom to jeden proton ale tylko dla wodoru

 • papuzkapapuzka

  0

  Najlepsza pamięć świata:

  1 atom. 1 bit. 1 stopień.

  (ostatni człon to temperatura wg Celcjusza)

 • atuanu

  0

  Mikroskopy skaningowo-tunelowe pod strzechy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX