Wiesz, skąd pochodzi nazwa twojej przeglądarki internetowej?

Jeśli nie, to dowiesz się z tego tekstu.

Używasz ich codziennie. Wybierasz swoją ulubioną. Czy wiesz jednak skąd pochodzi nazwa przeglądarki internetowej, z której korzystasz? Na to pytanie postarał się odpowiedzieć jeden z pracowników Microsoftu - Martin Beeby. Dzięki niemu możemy poznać ciekawostki związane z przeglądarkami internetowymi.

Internet Explorer

W tym przypadku trzeba się cofnąć aż do roku 1995. Jak wyjaśnia Beeby, ludziom - tym, którzy nie interesowali się komputerami - trzeba było dokładnie wytłumaczyć co robi taki program jak przeglądarka internetowa. Nazwa Explorer została wybrana ze względu na to, iż związana jest ze swobodą i możliwościami dawanymi przez Internet. Pasowała także do ówczesnego sloganu firmowego Microsoftu - "Where do you want to go today?" (dokąd chcesz się dziś wybrać?)

Netscape Navigator

Podobnie jak w przypadku Explorera, nazwa nawigator miała symbolizować możliwości i być stosunkowo dokładnym odzwierciedleniem możliwości oferowanych przez program. Dzięki Netscape Navigator, skutecznie "pływałeś" po oceanie WWW.

Sama nazwa została wprowadzona po zmianie nazwy Mosaic Communications Corporation na Netscape Communications.

Mozilla

Odrobinę złośliwa nazwa, której znaczenie wiele powie wtajemniczonym w historię branży komputerowej. Pracownicy firmy twierdzą, że jest to przekształcony zlepek słów "Mosaic Killer" (a zapewne Mosaic Killa), który miał jednocześnie wyznaczać jej misję, ostateczny cel.

Firefox

Używają kolokwializmu, Firefox ma dość zakręconą historię. Oryginalnie nazywał się on Phoenix, co oczywiście miało symbolizować powstanie z popiołów. Naruszała ona jednak nazwy zarejestrowane przez firmę Phoenix Technologies. Zmieniono ją więc na Firebird. To z kolei mogło wywołać konflikt z projektem open source o takiej samej nazwie. Ostatecznie, po konsultacjach z prawnikami, firma zdecydowała się na użycie dziś doskonale znanej nazwy.

Safari

Jedna z nazw, której pochodzenie nie jest do końca jasne. Beeby twierdzi, że Safari może mieć coś wspólnego z innymi produktami Apple, które otrzymały nazwy po dzikich kotach - Panther, Lion, Snow Leopard. Jednoznacznej odpowiedzi nie jest jednak w stanie udzielić.

Opera

Historię nazwy objaśnili twórcy tej przeglądarki. Twierdzą oni, że wybrano ją, gdyż samo słowo jest rozpoznawalne na całym świecie, a największe miasta posiadają swoją własną operę. Słowo to ma się także kojarzyć z wysokimi standardami i jakością. Po trzecie, nazwa zdaniem twórców po prostu brzmi dobrze i jest zabawna.

Chrome

Chrome ma się kojarzyć z szybkimi samochodami, które bardzo lubi jeden z głównych projektantów tej przeglądarki. I choć nazwa ta ostatecznie miała się zmienić, to programiści tak się do niej przyzwyczaili, że postanowiono przy niej pozostać. Chrome miał się także kojarzyć z dużymi prędkościami i świetnie pasować do całego interfejsu użytkownika.

Jak więc widać, nazwy przeglądarek internetowych nie kryją w sobie żadnych tajemnic. Historia ich powstania jest zazwyczaj dość prosta, a same nazwy mają się kojarzyć z czymś konkretnym. I choć doceniamy robotę wykonaną przez pracownika Microsoftu, to bardzo chcielibyśmy, by przygotował jeszcze jeden podobny materiał.

Mógłby w nim wyjaśnić skąd pochodzą nazwy stanowisk w korporacjach z branży komputerowej. Sam Beeby jest dla przykładu deweloperem-ewangelistą. Interesujące, prawda?

[za: The Beebs]

Więcej o:
Komentarze (12)
Wiesz, skąd pochodzi nazwa twojej przeglądarki internetowej?
Zaloguj się
 • artus

  Oceniono 35 razy 33

  Ale spieprzyliście ten artykuł! Spokojnie można było dać loga przeglądarek i zrobić 8 slajdów. A tu taka chała - wszystko w jednym ciągu. Jestem zawiedziony.

 • funkenschlag

  Oceniono 5 razy 3

  Zamiast powielać głupoty z internetu, może lepiej zobaczyć i sprawdzić osobiście skąd się wzięły poszczególne nazwy?

 • ukulelebwoi

  Oceniono 3 razy 3

  firefox ty chyba czerwona panda / panda mała
  sami autorzy to twierdza
  www.mozilla.org/projects/firefox/firefox-name-faq.html

 • c-real

  Oceniono 3 razy 1

  To wygląda jak pisanie artykułow na zasadzie "słyszałem że" albo na podstawie jakichś urban legends. Wystarczy zajrzeć do wikipedii lub po prostu wiedzieć czym jest "chrome" w przeglądarce. A nazwa przeglądarki Google Chrome nie ma kojarzyć się z samochodami, wywodzi się "chrome" w sensie ramy interfejsu przeglądarki. Za wikipedią en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome
  "The name is derived from the graphical user interface frame, or "chrome", of web browsers. "

 • anemusek

  Oceniono 3 razy 1

  A przypadkiem Safari nie miało być marnym naśladownictwem Navigatora i Explorera kojarzącymi się z odkryciami i podróżami? Apple zostało wtedy jeszcze jakiś pospolity, oklepany i być może już zarejestrowany traveler, czy na pewno zarejestrowane discovery i tym podobne lub coś od rejsu (nawiązując do netszkapy i ich nieodżałowanego koła sterniczego) np. cruiser ale to mogło by się kojarzyć za bardzo militarnie... ;P

 • alekto1440

  Oceniono 5 razy -3

  Że co? "jest to przekształcony zlepek słów "Mosaic Killer", który miał jednocześnie wyznaczać jej misję, ostateczny cel." Ja poproszę to wytłumaczenie jeszcze raz.

  A safari to mnie się kojarzy z eksplorowaniem.

 • breen

  Oceniono 6 razy -4

  Jaaa Opera pochodzi od tego, że każde duże miasto ma Operę? To jakiś żart? Z tego co pamiętam nazwa wzięła się skądinąd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX