Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to człowiek-jaszczurka

Czy współczesna nauka doprowadzi do powstania prawdziwych superbohaterów?

Brzmi jak bzdura? Cóż, to pewnie lekka przesada, ale naukowcy z Uniwersytetu Southampton są bliscy opracowania technologii, która pozwalałaby chodzić po ścianach - zupełnie tak, jak jaszczurki. Albo Spider-Man.

O co chodzi? Mówiąc w dużym skrócie: jeżeli światło zostanie skierowane na specjalnie zaprojektowany metamateriał, to na jego powierzchni dojdzie do oscylacji elektronów. Jeżeli tenże metamateriał będzie znajdował się blisko metalowej albo dielektrycznej powierzchni, to między nimi wytworzy się siła, która będzie je do siebie przyciągać. Z kolei jeżeli częstotliwość oraz intensywność światła zostaną odpowiednio dobrane, to siła ta może być tak mocna, że przezwycięży nawet grawitację.

Na razie to tylko teza skonstruowana przez naukowców z Southampton. Teraz czas na eksperymenty i odkrycie oraz opisanie obserwacji. Przed nami jeszcze długa droga do chodzenia po ścianach, ale tak czy inaczej marzenia o zostaniu Spider-Manem są z każdym dniem bliższe realizacji.

Trzeba jeszcze tylko opracować materiał nadający się na sieć. I jakiś ładniejszy kostium, bo ten czerwono-niebieski jest już chyba trochę passe.

[za technology review]

Więcej o: