Programiści kochają Androida, lubią HTML5, szanują Windows Phone

Według firmy badawczej Ovum Android staje się ulubioną platformą programistów. Do łask ma wrócić też system BlackBerry - wszystko dzięki rosnącej popularności HTML5, który ułatwi tworzenie aplikacji na wszystkie platformy.
Android ulubieńcem programistów Programiści kochają Androida, lubią HTML5, szanują Windows Phone. Według firmy badawczej Ovum Android staje się ulubioną platformą programistów. Do łask ma wrócić też system BlackBerry - wszystko dzięki rosnącej popularności HTML5, który ułatwi tworzenie aplikacji na wszystkie platformy. Brytyjska firma analityczna Ovum ogłosiła wyniki swoich badań, z których wynika, że w ciągu następnych dwunastu miesięcy ulubionym systemem programistów będzie Android. Jednocześnie coraz większym zainteresowaniem twórców oprogramowania cieszyć się będzie zarówno Windows Phone jak i system BlackBerry. - Rosnąca popularność Windows Phone wskazuje, że Microsoftowi udało się nakłonić programistów do inwestowania w platformę. Kolejnym wyzwaniem jest przekonać do niej klientów - powiedział analityk firmy Ovum Adam Leach. Według badań firmy zmienia się też środowisko tworzenia aplikacji - coraz większą popularność zyskuje standard HTML5 kosztem Javy i Flasha. Główną zaletą nowego standardu jest łatwiejsze tworzenie oprogramowania na różne systemy operacyjne, co jest bardziej ekonomiczne dla firm tworzących aplikacje. Dla użytkowników smartfonów może to oznaczać łatwiejszy dostęp do oprogramowania, niezależnie od tego jaki system operacyjny mają w telefonie.

Brytyjska firma analityczna Ovum ogłosiła wyniki swoich badań, z których wynika, że w ciągu następnych dwunastu miesięcy ulubionym systemem programistów będzie Android. Jednocześnie coraz większym zainteresowaniem twórców oprogramowania cieszyć się będzie zarówno Windows Phone jak i system BlackBerry.

"Rosnąca popularność Windows Phone wskazuje, że Microsoftowi udało się nakłonić programistów do inwestowania w platformę. Kolejnym wyzwaniem jest przekonać do niej klientów." - powiedział analityk firmy Ovum Adam Leach.

Według badań firmy zmienia się też środowisko tworzenia aplikacji - coraz większą popularność zyskuje standard HTML5 kosztem Javy i Flasha. Główną zaletą nowego standardu jest łatwiejsze tworzenie oprogramowania na różne systemy operacyjne, co jest jest bardziej ekonomiczne dla firm tworzących aplikacje.

Dla użytkowników smartfonów może to oznaczać łatwiejszy dostęp do oprogramowania, niezależnie od tego jaki system operacyjny mają w telefonie.

 

[ za bgr.com ]

 

Zdjęcie HTC Droid DNA Zdjęcie Motorola RAZR Zdjęcie Nokia Lumia 710 czarny
HTC Droid DNA Motorola RAZR Nokia Lumia 710 czarny
Premiera wkrótce! Dowiedz się pierwszy Porównaj ceny > Porównaj ceny >
Podstawowe informacje
Przekątna ekranu 5 cali 4,3 cala 3,7 cala
System operacyjny Android 4.1 Jelly Bean Android 2.3.5 Gingerbread Windows Phone 7.5
Parametry techniczne
Pamięć wbudowana 16 GB 16 GB 8 GB
Pamięć RAM 2 GB 1 GB 512 MB
Procesor Qualcomm APQ8064 (Krait) ARM Cortex A9 Qualcomm Snapdragon MSM8255T (Scorpion)
Częstotliwość procesora 1,5 GHz 1,2 GHz 1,4 GHz
Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 960 x 540 480 x 800
Rodzaj akumulatora Li-Ion Li-Ion Li-Ion
Pojemność akumulatora 2020 mAh 1780 mAh 1300 mAh
Czytnik kart pamięci Nie Tak Nie
Funkcje
Aparat cyfrowy 8 Mpx 8 Mpx 5 Mpx
Dodatkowa kamera Tak 1,3 Mpx Nie
Komunikacja
WiFi Tak Tak Tak
GPS Tak Tak, GLONASS Tak, A-GPS
Parametry fizyczne
Wymiary 141 x 70,5 x 9,73 mm 130,7 x 68,9 x 7,1 mm 119 x 62,4 x 12,7 mm
Waga 660 g 127 g 126 g
dane dostarcza:

 

Więcej o: