Rapidshare: 95% naszych plików jest legalna. Serio

Daniel Raimer, prawnik RapidShare oświadczył, że absolutnie nie można porównywać reprezentowanego przez niego serwisu do zamkniętego niedawno Megaupload.

Bo mimo iż wyrok w sprawie Megaupload jeszcze nie zapadł, spora część innych serwisów, także zasadzających się na dzieleniu się plikami odcina się od niego, twierdząc, że tam to i owszem - nadużycia były oczywiste, ale u nich jest tak jak należy. Raimer też podjął temat, tłumacząc serwisowi Fast Company, że według szacunków tylko 5% treści umieszczonych w RapidShare jest nielegalne. Niestety, obliczenie rzeczywistego udziału pirackich materiałów nie jest realne, według prawnika.

Jednocześnie Raimer twierdzi, że znacząca większość treści umieszczonych w serwisie albo nigdy nie została pobrana, albo uczyniono to zaledwie kilka razy. Można więc podejrzewać, że są to dane zapisywane w ramach kopii bezpieczeństwa. Dlatego, twierdzi Raimer, procent nielegalnej zawartości nie powinien być dla władz wskaźnikiem który serwis zamknąć, któremu wystawić mandat, a który zostawić w spokoju. Wyznacznikiem natomiast powinno być, według prawnika, nastawienie samego serwisu do pirackich treści. Jeśli próbuje on je zwalczać, blokuje konta osób, które nagminnie łamią prawa autorskie i czystość swoich zasobów stawia sobie za cel nie powinien spotykać się z prawnymi konsekwencjami. W końcu usługa umieszczania treści w chmurze nie jest zła sama z siebie. Serwis natomiast nie jest w stanie monitorować każdego załadowanego na serwer bita informacji pod kątem legalności. Użytkownikom się w pewnym sensie ufa.

Megaupload, według Raimera, niezależnie od tego ile procentowo miał legalnych treści, promował piractwo i w najlepszym wypadku po prostu odwracał wzrok, udając że nie widzi załadowanych na serwery nielegalnych filmów i muzyki.

Z drugiej strony, nawet jeśli na serwerach RapidShare rzeczywiście znajduje się tylko 5% pirackich treści, to jak wynika nie wprost ze słów Raimera, odpowiadają one za większość ruchu, na którym serwis zarabia.

Więcej o: