Polacy lubią portale społecznościowe - w ciągu miesiąca prawie 300 tysięcy dołączyło do Facebooka

Facebook zyskał w ciągu ostatniego miesiąca w Polsce blisko 300 tys. nowych użytkowników. Wedle badań jesteśmy bardzo aktywni społecznie w Internecie. Tymczasem serwis porzuciło blisko dwa miliony Amerykanów i ponad 200 tys. Anglików.
W styczniu Facebook urósł o 20 proc. Facebook zyskał w ciągu ostatniego miesiąca w Polsce blisko 300 tys. nowych użytkowników. Serwis Socialbakers podał wyniki swoich najnowszych badań dotyczących wzrostu popularności Facebooka w różnych krajach. Największy przyrost użytkowników portal notuje - po raz kolejny - w krajach Ameryki Południowej (Kolumbia 3,3mln, Brazylia 2,7 mln), Afryki (Egipt 2,2 mln) i Azji (Indie 1,6 mln, Indonezja 1,2 mln). Ma to związek z małym nasyceniem tamtejszych rynków i dużą populacją. W Europie największą uwagę należy zwrócić na Portugalię (900 tys. nowych użytkowników), Serbię (840 tys.), Niemcy (480 tys.) i Polskę (280 tys.), co oznacza wzrost odpowiednio o 27 i 20 procent. Zarówno nasi sąsiedzi, jak i my jesteśmy bardzo aktywni w portalach społecznościowych, dlatego badacze wróżą nam jeszcze większą popularność Facebooka w nadchodzących miesiącach.

Dobrym wskaźnikiem zmian popularności Facebooka jest porównanie danych za ostatnie pół rok i za ostatni miesiąc. Z takiego zestawienia wynika, że dobre tempo wzrostu utrzymuje Holandia (28% w ciągu pół roku, 3,69% w ciągu ostatniego miesiąca, Rumunia (odpowiednio 25,4% i 5,89%), Polska (19,8% i 3,7%), Rosja (21.65% i 1% w ciągu ostatniego miesiąca), Ukraina (22,87% i 5,16%), co interesujące w tym kraju swój profil ma zaledwie 3,9% mieszkańców.

Są też ciekawostki jak np. wyspy Jersey, gdzie popularność Facebooka wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca o blisko 3000%, ale łatwo o taką statystykę dla wyspy liczącej 91 tys. mieszkańców. W Watykanie natomiast - prócz Papieża - konto ma jeszcze 19 obywateli i ten stan utrzymuje się od pół roku.

Według danych popularność serwisu zdała się osiągnąć maksimum w Stanach Zjednoczonych (spadek w ciągu ostatniego miesiąca o 1,09% co w tym przypadku oznacza 1,7mln użytkowników) i Wielkiej Brytanii (-0,71%).

Na portalu konta ma 800 mln ludzi, jednak osiągnięcie większego udziału w światowym rynku nie będzie łatwe. Szansa na spektakularny wzrost jest w krajach mniej rozwiniętych jak Indie, gdzie profile posiada zaledwie 3,7% spośród ponad miliarda obywateli.

Wzrost popularności Facebooka, styczeń 2012