Władze Ukrainy zamknęły portal wymiany pirackich plików

Popularny na Ukrainie serwis Ex.ua został zamknięty we wtorek. Skonfiskowano 200 serwerów a 16 pracowników firmy przesłuchuje prokuratura. Nasi sąsiedzi są w czołówce piractwa komputerowego.
Ukraiński portal piracki zamknięty Popularny na Ukrainie serwis Ex.ua został zamknięty we wtorek Po zamknięciu z zeszłym tygodniu serwisu Megaupload i dobrowolnym odłączeniu się od sieci Filesonic można było się spodziewać kolejnych działań skierowanym przeciwko piratom. We wtorek rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wołodymyr Poliszczuk poinformował o zablokowaniu Ex.ua, popularnego serwisu wymiany plików działającego od 2009 roku. Strona umożliwiała ściąganie wszelkiego rodzaju treści - filmów, aplikacji, gier. Łącznie 6 tys. terabajtów danych, których usunięcia zażądały m.in. Microsoft i Adobe. Broniąca praw twórców, popierająca amerykańskie ustawy antypirackie agencja RIAA (odpowiednik polskiego ZAIKSu) wymienia Ex.ua wśród najgorszych pirackich stron świata. 16 pracowników firmy zarządzającej stroną jest przesłuchiwanych przez prokuraturę, za nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim grozi im 5 lat więzienia. W Polsce za osiąganie korzyści majątkowych z tego typu działań prawo przewiduje podobną karę. Wkrótce po zamknięciu serwisu hakerzy zablokowali dostęp do strony rzecznika ukraińskiego MSW, jednak los portalu jest już przesądzony. Jak podaje strona nationmaster.com piractwo jest na Ukrainie dużym problemem - 83 proc. oprogramowania pochodzi tam z nielegalnych źródeł, w Polsce jest to 57 proc.

Po zamknięciu z zeszłym tygodniu serwisu Megaupload i dobrowolnym odłączeniu się od sieci Filesonic można było się spodziewać kolejnych działań skierowanym przeciwko piratom.

We wtorek rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wołodymyr Poliszczuk poinformował o zablokowaniu Ex.ua, popularnego serwisu wymiany plików działającego od 2009 roku. Strona umożliwiała ściąganie wszelkiego rodzaju treści - filmów, aplikacji, gier.

Łącznie 6 tys. terabajtów danych, których usunięcia zażądały m.in. Microsoft i Adobe. Broniąca praw twórców, popierająca amerykańskie ustawy antypirackie agencja RIAA (odpowiednik polskiego ZAIKSu) wymienia Ex.ua wśród najgorszych pirackich stron świata.

16 pracowników firmy zarządzającej stroną jest przesłuchiwanych przez prokuraturę, za nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim grozi im 5 lat więzienia. W Polsce za osiąganie korzyści majątkowych z tego typu działań prawo przewiduje podobną karę.

Wkrótce po zamknięciu serwisu hakerzy zablokowali dostęp do strony rzecznika ukraińskiego MSW jednak los portalu jest już przesądzony.

Jak podaje strona nationmaster.compiractwo jest na Ukrainie dużym problemem - 83% oprogramowania pochodzi tam z nielegalnych źródeł, w Polsce jest to 57%.

 

Ranking piractwa komputerowego na świecie

 

[ za news.yahoo.com ]

Więcej o:
Komentarze (4)
Władze Ukrainy zamknęły portal wymiany pirackich plików
Zaloguj się
 • po_co_mi_konto

  Oceniono 10 razy 10

  A i jeszcze jedna uwaga. Polska jest na 62 miejscu wśród 180 krajów. Do czołówki chyba nam daleko.

 • po_co_mi_konto

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe. Piractwo w Polsce jest niższe niż w Grecji, gdzie poziom dochodów jest wyższy.

 • hal471

  Oceniono 4 razy 2

  i na co im to wszystko internet i takie strony jak youtube wpływały dodatnio na kieszenie producentów i na ich popularność, aczkolwiek rosja roziązała problem piractwa wymuszając na firmach fonograficznych dostosowania cen swoich produktów do kieszeni przeciętnego rosjanina i....... prosze da rade kupywać oryginały za 12zł czy tanie gry w sklepach a nie assassians creed za 280zł co dla pana kowalskiego niekiedy 1\3 wyplaty. Żyjemy w kraju prowadzonym przez cioty które są pod obcasem korporacji.... mogli by już się przekręcić albo ktoś powinien im w tym pomóc .... pozdr .... doszukajcie się w internecie porównań cen produktów do zarobków a niekiedy nawet cen zagranicznych z tymi w polsce zobaczycie dlaczego ludzie z niej poprostu uciekają

 • Gość: stop acta

  Oceniono 6 razy 2

  ACta sa do dupy jak podpisza bedzie zaglada neta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX