Facebook złożył dokumenty w sprawie IPO. Chce zebrać z debiutu 5 miliardów dolarów

Stało się - Facebook złożył wszystkie niezbędne dokumenty i wkroczy na giełdę najprawdopodobniej w maju. Z debiutu chce zgarnąć 5 miliardów dolarów.
W każdym aspekcie naszej działalności biznesowej stykamy się z poważną konkurencją, między innymi z Google, Microsoftem czy Twitterem

czytamy we fragmencie wniosku.

Zgodnie z oczekiwaniami Facebook złożył dzisiaj na Wall Street wszystkie dokumenty niezbędne do przeprowadzenia debiutu giełdowego. Po raz pierwszy mamy więc wgląd w oficjalne wyniki finansowe firmy, które do tej pory można było tylko szacować.

Okazuje się więc, że w 2011 roku przychód Facebooka wyniósł 3,7 mld dolarów (wzrost o 88% rok do roku), z czego zysk wyniósł 1 mld USD. Wycena najpopularniejszego serwisu społecznościowego świata jest teraz wyższa niż Google, gdy ten w 2004 roku wchodził na giełdę. Wciąż jednak to koncern z Mountain View ma wyższe przychody - te z 2011 roku wynosiły 37,9 miliarda dolarów.

,

Z czego pochodziły przychody Facebooka? 83% z reklam wyświetlanych na serwisie, 17% z mikropłatności, czyli z wewnętrznej waluty - Facebook Credits.

Wycena Facebooka jest bardzo wysoka, ale specjaliści zapewniają, że nie mamy do czynienia z kolejną "bańką"

To pochodna przede wszystkim potencjału firmy. (...) Giełda nie jest zbyt zdroworozsądkowym zjawiskiem; często jest po prostu wypadkową emocji, które szarpią inwestorami

tłumaczyła nam Ewa Zborowska, analityk w IDC. Pełną treść rozmowy z ekspertem oraz konsekwencje wejścia Facebooka na giełdę znajdziecie tutaj.

Kwota 5 miliardów dolarów, którą firma Zuckerberga chce uzyskać na giełdzie oznacza, że Facebook jest wart nie mniej, niż 50 miliardów dolarów - firma zamierza wypuścić na giełdę 10 procent swoich akcji. Jednak wiele wskazuje na to, że w momencie debiutu faktyczna wycena będzie znacznie wyższa. Oceny analityków mówią, że wartość firmy może sięgnąć 75-100 miliardów dolarów. Mark Zuckerberg, którego udziały w firmie wynoszą 28,4 procent miałby wtedy, co łatwo policzyć, majątek wart ponad 28 miliardów dolarów. To wciąż połowa tego, co posiada drugi najbogatszy człowiek świata, Bill Gates mający 56 miliardów, ale Zuckerbert buduje swój biznes od 8 lat, a Gates  - od 37. Mark ma 27 lat, Bill - 57 lat.

Ile to jest sto miliardów dolarów? Porównajmy.

 • Według oceny dokonanej w jednym z programów telewizji National Geographic Wieża Eiflla wraz z gruntem pod nią wart jest dziś banalne 840 milionów dolarów. 120 razy mniej niż Facebook
 • Najdroższe w dziejach igrzyska olimpijskie Pekin 2008 kosztowały 40 miliardów dolarów. Za Facebooka można by zorganizować 2,5 takiej imprezy
 • Połączony dochód narodowy brutto Kirgistanu, Fidżi i Gujany wynosi 97 miliardów dolarów. Prawie tyle, ile wart jest Facebook

 

Pełną treść wniosku Facebooka znajdziecie tu.

Więcej o:
Komentarze (11)
Facebook złożył dokumenty w sprawie IPO. Chce zebrać z debiutu 5 miliardów dolarów
Zaloguj się
 • posith

  Oceniono 8 razy 8

  To nie wiedziałem że teraz walutą jest jedna wieża Eiffla. dobrze że k**wa nie napisaliście jeszcze że facebook ma tyle danych że gdyby je wydrukować na A4 to pokryły by milion boisk futbolowych. a jak każdy wie na jednym boisku futbolowym mieści się 200 wielorybów.. więc to w ch**j dużo kartek A4...

  AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!

 • mille666

  Oceniono 5 razy 5

  Historia uczy, że... niczego nie uczy: kolejna spośród baniek

 • gaz-wegaz

  Oceniono 4 razy 4

  "To pochodna przede wszystkim potencjału firmy"

  Czyli klasyczne gruszki na wierzbie.

 • stach_79

  Oceniono 1 raz 1

  Jak mozna porównywac wieze Eifella do prymitywnej strony spolecznosciowej?? Wieza Eifella jest bezcenna a facebook to hit sezonu!

 • zaskoczony360

  Oceniono 1 raz 1

  "Wycena najpopularniejszego serwisu społecznościowego świata jest teraz wyższa niż Google, gdy ten w 2004 roku wchodził na giełdę"

  To chyba oczywiste skoro Facebook zarabia kilkanaście razy więcej niż Google zarabiało w tamtym okresie :)

 • vortex21

  0

  Kolejna banks .com? Nic dodac nic ujac....

 • martwy.kirylow

  0

  Czyli, według analityków, P\E na poziomie 50-100 i to dla firmy z bardzo kapryśnej branży, to nie bańka...

 • katorakta2

  0

  My tez już wiemy - na giełdę wchodzi się w momencie, kiedy biznes osiąga szczyt i już więcej wycisnąć się z niego nie da. Znaczy da się ogolić frajerów jeszcze tylko troszkę - potrzeba zgrai idiotów kupujących akcje przewartościowanych spółek, pie...ie to z hukiem za 2-3 lata :)

  powodzenia :)

 • harrison_bergeron

  0

  "To pochodna przede wszystkim potencjału firmy. (...) Giełda nie jest zbyt zdroworozsądkowym zjawiskiem; często jest po prostu wypadkową emocji, które szarpią inwestorami"

  to znaczy dokładnie: nadmuchana bańka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX