Google skazane przez francuski wymiar sprawiedliwości

Powód? Google Maps.

Zastanawiacie się pewnie, w jaki sposób Mapy Google naruszają prawo. Otóż zdaniem firmy kartograficznej Bottin Cartographes, Google prowadzi do nieuczciwej konkurencji (która może przekształcić się w monopol) w segmencie produkcji map, oferując swoje usługi licznym przedsiębiorstwom za darmo.

Orzeczenie w toczonej od lipca 2009 roku sprawie wydał we wtorek francuski sąd handlowy. Sędzia stwierdził, że Google nadużyło dominującej pozycji swojej usługi i chciało pozbyć się branżowych rywali poprzez tymczasowe zredukowanie pełnych kosztów obsługi map, zanim przejmie całkowitą kontrolę nad rynkiem. Gigant z Mountain View musi zapłacić 500 tys. euro odszkodowania i 15 tys. euro grzywny oraz opłacić koszty rozprawy. Prawnicy Google'a zapowiadają jednak apelację, więc sprawy nie można jeszcze uznać za zakończoną.

[Za: Yahoo! News]

Więcej o:
Komentarze (7)
Google skazane przez francuski wymiar sprawiedliwości
Zaloguj się
 • lewica_sk

  Oceniono 7 razy 5

  Bzdura.

 • shroeder1970

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce też urzędy skarbowe chciały opodatkować darmowy system operacyjny uznając, że jego wartość winna wynosić tyle, co płatnego Windowsa... Boję się teraz, że Beata Piętka czy inne wydawnictwo kartograficzne pozwie mnie o odszkodowanie, bo korzystam z darmowych map Nokii i Googla, więc od nich mapy nie kupiłem...

 • harrison_bergeron

  Oceniono 2 razy 0

  A gdyby tak wymazać "Ojczyznę Białej Flagi" z google map, wyłączyć im gmaila i w ogóle całego google'a?

  Nawet na tydzień. Ach ten słodki kwik.

 • odra-1305

  Oceniono 4 razy -2

  a po ulicach szwendają się tłumy przekonanych, że korporacje są wszechmocne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX