Apple patentuje "interaktywne 3D". O co chodzi?

Patent na "interaktywne 3D" został właśnie przyznany firmie Apple. Dzięki niemu w kolejnych urządzeniach koncernu znajdować może się rozwiązanie, dzięki któremu ikony interfejsu będą wyglądać na trójwymiarowe i będą mogły rzucać cień w zależności od kąta padania światła.
Apple patentuje "interaktywne 3D" O co chodzi? Patent na "interaktywne 3D" został właśnie przyznany firmie Apple. Dzięki niemu w kolejnych urządzeniach koncernu znajdować się może rozwiązanie, dzięki któremu ikony interfejsu będą wyglądać na trójwymiarowe i będą mogły rzucać cień w zależności od kąta padania światła. "Interaktywne 3D" znaleźć się może - według przyznanego właśnie wniosku - w telefonach, tabletach, telewizorach, odtwarzaczach MP3, laptopach czy konsolach. W ramach opatentowanego rozwiązania znajduje się także wykrywanie ruchu gałek ocznych użytkownika. W praktyce ma wyglądać to tak, że interfejs będzie kontrolowany w czasie rzeczywistym właśnie wzrokiem - obszar ekranu, na którym będzie spoczywał wzrok będzie się "uaktywniać" - na przykład powiększać będą się tam ikony lub w zależności od kąta padania światła zmieniać się będą padające pod nimi cienie. Jak zauważa serwis The Register, obiekty na ekranie urządzeń nie tylko będą wyglądały na trójwymiarowe, lecz także będą się "zachowywały", jak gdyby funkcjonowały w trzech wymiarach. Jak Apple chce to osiągnąć? Wykorzysta kompas, akcelerometr, GPS i żyroskop; za wrażenia głębi odpowiadać będą także czujniki wykrywające ruchy oczu oraz kamera.

"Interaktywne 3D" znaleźć się może - według przyznanego właśnie wniosku - w telefonach, tabletach, telewizorach, odtwarzaczach MP3, laptopach czy konsolach. Na czym ma jednak polegać apple'owskie 3D?

W ramach opatentowanego rozwiązania znajduje się także wykrywanie ruchu gałek ocznych użytkownika. W praktyce ma wyglądać to tak, że interfejs będzie kontrolowany w czasie rzeczywistym właśnie wzrokiem - obszar ekranu, na którym będzie spoczywał wzrok będzie się "uaktywniać" - na przykład powiększać będą się tam ikony lub w zależności od kąta padania światła zmieniać się będą padające pod nimi cienie.

Apple opatentował interaktywne 3D

Jak zauważa serwis The Register, obiekty na ekranie urządzeń nie tylko będą wyglądały na trójwymiarowe, lecz także będą się "zachowywały", jak gdyby funkcjonowały w trzech wymiarach. Jak Apple chce to osiągnąć? Wykorzysta kompas, akcelerometr, GPS i żyroskop; za wrażenia głębi odpowiadać będą także czujniki wykrywające ruchy oczu oraz kamera.