Intel zapowiada procesor z wbudowanym WiFi

Intel nie zamierza porzucać linii procesorów ATOM. Co więcej, z pomocą nowego modelu może sprawić, że mobilne gadżety będą bardziej energooszczędne.

Rosepoint - tak brzmi nazwa kodowa nowej linii procesorów, które obecnie powstają w laboratoriach Intela.

Największą niespodzianką jest wbudowane w niego cyfrowe WiFi, które w przeciwieństwie do używanej obecnie wersji analogowej, powinno być tańsze i łatwiejsze w miniaturyzacji. Inżynierom Intela udało się umieścić 2,4 GHz nadajnik WiFi na jednym chipie, zaraz obok procesora ATOM. Taki wynalazek sprawi, że smartfony, tablety czy netbooki będą tańsze i bardziej energooszczędne.

Na razie jest to tylko projekt, nad którym trwają prace, ale można się go spodziewać w smartfonach, tabletach i mobilnych komputerach już ok. 2015 roku.

[Wired]

Więcej o:
Komentarze (15)
Intel zapowiada procesor z wbudowanym WiFi
Zaloguj się
 • satisfied_mind

  Oceniono 2 razy 2

  czy ktoś może wytłumaczy laikowi co to jest to analogowe wifi? Albo na czym polega analogowość OFDM? Albo co takiego intel zrobił że było analogowe a teraz jest cyfrowe?

 • keo27

  Oceniono 1 raz 1

  "Największą niespodzianką jest wbudowane w niego cyfrowe WiFi, które w przeciwieństwie do używanej obecnie wersji analogowej"

  Całe szczęście że w końcu zdecydowali się na cyfrowe wifi, mamy już cyfrową telewizję i radio a wifi ciągle pozostawało analogowe. W końcu nie będzie tych szumów i trzasków które występowały na analogowym wifi.

 • papuzkapapuzka

  Oceniono 1 raz 1

  "wbudowane w niego cyfrowe WiFi"
  ...
  "WiFi na jednym chipie, zaraz obok procesora"

  po 1 głębszym dodałbym jeszcze moduł 4G, tak gdzieś wbudowany obok

 • arme

  0

  Zaraz, zaraz ale skoro to "cyfrowe wifi" to znaczy, że w układzie zintegrowano wyłącznie logikę, a sam "nadajnik" musi być osobno dosztukowany (tak naprawdę wi-fi z założenia jest "cyfrowe", a tylko przenoszone sygnałem "analogowym" co również jest dość bzdurnym stwierdzeniem zresztą). Zresztą to właściwie dość powszechne w układach SoC i Intel tu ameryki nie odkrył bo producenci arm już postąpili z taką integracją, choć w wypadku wifi i podobnych często lepiej pozostawić logikę z nadajnikiem by nie generować zakłóceń i właśnie oszczędzać energię (wyłączenie układu jest dużo efektywniejsze niż "uśpienie" jego części)

 • rtd5rtd

  0

  To rzadna nowosc. tzw. System on Chip sa produkowane chyba od 2006 roku
  Przyklady :
  stericsson.com/products/u9500-novathor.jsp
  www.nvidia.com/object/tegra-superchip.html
  www.qualcomm.com/media/documents/snapdragon-s4-processors-overview
  reszta tu en.wikipedia.org/wiki/List_of_system-on-a-chip_suppliers.

  Po za ta "mega nowoscia" wifi tam jest dsp, gpu , cpu, 2 kamery, klawiatura, 2 ekrany, modem/radio, gsm, gps, giro, 2 microfony, 2 glosniki, wzmacnacz etc... - to jest standard dzis - wiec nie kumam z tym Intelem co za rewelka???
  pozatym snapdragon to Quad core 2,4Ghz kazdy, a za rok ponoc maja miec 120 fps video decoding/rendering. Przy obecnym standardowym ok 40fps.

 • arpk

  0

  "już ok. 2015 roku." - chyba dopiero

 • figlik-net

  Oceniono 1 raz -1

  Pewno ARM już to ma .

 • pawelpablo1148

  Oceniono 15 razy -7

  Wszystko spoko tylko sąsiedztwo z jednej strony radiatora a z drugiej strony ścieżek nie wróży jakiegokolwiek zasięgu. Bo jak wiemy przewodniki nie przewodzą fal elektromagnetycznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX