Kosmiczna winda już za 40 lat! Podróż potrwa tydzień

Ręka do góry, kto wierzy w zapowiedź japońskiej firmy.

O możliwości skonstruowania kosmicznej windy słyszymy już od kilku ładnych lat. Do tej pory skończyło się na zapowiedziach. Ma się to zmienić za sprawą japońskiej firmy budowlanej.

Obayashi Corporation twierdzi, że w przeciągu czterdziestu lat, uda się jej zbudować kosmiczną windę. Opracowano już nawet wstępne plany nakreślające jej wygląd oraz sposób działania. Japończycy uważają, iż budowa windy stała się możliwa dzięki wynalezieniu nanorurek węglowych. To z nich zbudowany ma być kabel łączący stację bazową z końcową. Kabel o łącznej długości 96 tysięcy kilometrów.

Cała konstrukcja składałaby się ze stacji bazowej, końcowego terminalu zawieszonego na wysokości 36 tysięcy kilometrów oraz przeciwwagi zawieszonej już w kosmosie - na wysokości 96 tysięcy kilometrów. Wokół stacji bazowej, Japończycy chcą zbudować port kosmiczny. Terminal końcowy ma być połączeniem przestrzeni mieszkalnej i laboratoriów.

Sama winda byłaby natomiast dużą kabiną przemieszczającą się z prędkością 200 kilometrów na godzinę. W jej wnętrzu zmieścić ma się trzydzieści osób, których podróż trwała będzie ponad siedem dni.

Przedstawiciele Obayashi Corp. zaznaczyli, że będą składali raporty z postępu prac nad kosmiczną windą. Jeśli dotrzymają słowa, to do 2050 będziemy mieli bardzo interesujący temat do śledzenia.

W tej chwili nie jesteśmy w stanie obliczyć kosztów tego projektu. Będziemy jednak starali się robić stałe postępy, by całość nie okazała się jedynie marzeniem.

- mówił przedstawiciel Obayashi na łamach Yomiuri Shimbun

[za: Digital Trends]

Przeczytaj także:

fot. Flickr 5 faktów dotyczących wind, o których nie miałeś pojęcia
Więcej o:
Komentarze (121)
Kosmiczna winda już za 40 lat! Podróż potrwa tydzień
Zaloguj się
 • gnago

  Oceniono 79 razy 41

  A Polska ma patent na produkcję masową grafenu . Ciekawe czy nasi kretyni, pardon, elyty polityczne i gospodarcze oleją czy podejmą wyzwanie

 • visual_interception

  Oceniono 41 razy 35

  Czytając taką informację, od razu w sercu robi mi się dobrze i ciepło. To są odwieczne spełnienia marzeń ludzkośći, by w końcu być bliżej kosmosu. Cieszę się, że są ludzie na tej planecie, którzy chcą tworzyć coś niemożliwego do pojęcia dla większości ludzi, którzy niestety zbyt bardzo zagłębili się w szare życie i w ogóle nie spoglądają do góry... w gwiazdy.

  Chciałbym aby za mojego życia była możliwość wjechania taką windą i spojrzenia ze stacji kosmicznej na Ziemię. Mam nadzieję też, że nie znajdą się niszczyciele tych marzeń, którzy będą narzekać, że dzieci głodują i, że pieniądze powinny iść na coś bardziej "przyziemnego". Ziemianie -- > musimy się rozwijać i patrzeć w góre, bo to jest następny etap w naszym rozwoju, jak tylko damy radę przenieść naszą świadomość wewnątrz maszyny, specjalnie mówie jak tylko, bo wierzę, że to jest możliwe na 100%, wtedy zacznie się naprawde eksploracja kosmosu bez myślenia o tym, czy uda się nam przeżyć te 100-200 lat zanim dolecimy do jakieś ciekawej planety czy miejsca
  w kosmosie.

  Jak najbardziej popieram takie inicjatywy i mam głęboko gdzieś wszystkie kontropinie, bo tylko odwagą i pewnego rodzaju skrajnym myśleniem na pograniczu nauki i science fiction jesteśmy w stanie wykrzesać z ludzkości coś więcej niż tylko oglądanie kolejnych reality show w tv, jedzeniu paszy, spaniu i pracowaniu. Musimy się jakoś obudzić i nie bać się odważnie myśleć.

  Jakie ma sens życie pozbawione wszelkich marzeń o kosmosie, o czymś większym niż my wszyscy i że kiedys uda nam się osiągnąć prawdziwą nieśmiertelność poza ciałem. Oczywiście, porozmawiajmy o takich bzdetach jak ACTA, czy to, że Grycanki się odchudzając a paparazzi widziało ich jak jedli cztery mielone w jakiejś warszawskiej knajpie... żałość.

  Ludzie bądźcie odważni, róbcie w życiu ciekawe rzeczy i nie dajcie się zwycieżyć przez miernoty umysłowe.

  A do wszystkich co twierdzą, że japończycy tworzą utopię, to wiecie w XVII wieku też myślano, że latać to tylko siły nieczyste potrafią, a co dopiero mowić o możliwościach komputerów. Tak więc drodzy pogramiacze mitów, macie mózg to go używajcie, a nie tylko czekacie aż puszczą kolejny odcinek M jak MIŁOŚĆ, by się wygodnie zagnieździć w plastikowej rzeczywistości.

 • brus76

  Oceniono 10 razy 10

  chodzą słuchy że zremb ma taką winde w przyszłym roku uruchomić

 • tempus

  Oceniono 9 razy 9

  Służę pomocą. Stacja docelowa ma wisieć na wys. 36000 km jak satelita geostacjonarny. Taki satelita okrąża Ziemię w 24 godziny. Czyli wisi na tym samym punktem nad równikiem. Wystarczy połączyć go z ziemią linką i mamy możliwość wynoszenia ładunku w kosmos. Winda będzie się wciągać po tej linie. Ale przecież ma swoją masę (lina też). Aby ich masy nie ściągnęły stacji bazowej (wiszącej jak satelita geostacjonarny) musi być przeciwwaga na przedłużeniu liny. Dzięki sile odśrodkowej wytwarzanej przez przeciwwagę winda nie ściągnie stacji.

 • Gość: ziutek

  Oceniono 9 razy 9

  Autor artykulu nie popisal sie umiejetnoscia tlumaczenia z angielskiego na polski. Cable to po angielsku zarowno kabel jak i LINA. W projekcie chodzi o LINĘ o dł 96 tys km a nie o żaden kabel.

 • gregman77

  Oceniono 8 razy 8

  do piszących że redakcja pomyliła się w tłumaczeniu i że chodzi o metry: nawet nie sprawdziliście oryginału mądrale!

  "Obayashi’s plan involves sending a cable 60,000 miles (96,000 km) into space, roughly a quarter of the distance between Earth and the moon. "

 • papuzkapapuzka

  Oceniono 22 razy 8

  To utopia!

  Japończycy wiedzą najlepiej, że wystarczy 1 samolot Kamikadze aby zniszczyć sny o potędze.

 • magicbox

  Oceniono 37 razy 7

  Przy założeniu że 1km kabla waży 100kg daje to masę 10 000 ton łądunku do wyniesienia na orbitę. Ładowność dzisiejszych rakiet to jakieś 10 ton czyli trzeba 1000 lotów na orbitę aby to wynieść nie licząc innych elementów oraz lotów z załogami montażowymi i sprzętem mieszkalnym dla niej.

  Prędzej Grecja wyśle ekspedycję na Marsa niż te Japończyki zbudują swoją windę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX