Tak jak przypuszczaliśmy - Polacy nie korzystają z internetu w smartfonach

Smartfon służy do rozmawiania, nie do jakiegoś internetu.

Rzeczpospolita opublikowała interesujący artykuł na temat zwyczajów Polaków korzystających ze smartfonów. Choć w kraju jest już prawie sześć milionów urządzeń tego typu (w zeszłym roku sprzedano ich 3,4 mln), to mało kto korzysta z nich do przeglądania Internetu.

Miroslav Rakowski (prezes PTC, operatora sieci T-Mobile) ocenia, że smartfony odpowiadają za generowanie mniej więcej 40% ruchu w internecie mobilnym. Na tle całej Sieci wypadają więc bardzo słabo. W styczniowym raporcie Gemiusa napisano, że mają zaledwie 1,65% udziału w ogólnym ruchu. Zdaniem Roberta Hałacza, dyrektora sprzedaży bezpośredniej w Gemius Polska, w ciągu roku wynik ten poprawił się zaledwie o 0,5%.

Interesujące jest także to, iż najwięcej ruchu generują osoby posiadające niezbyt popularny sprzęt. W tym przypadku są to urządzenia Apple, które zdobyły w Polsce zaledwie 1% rynku smartfonów. Wraz z tabletami iPad, generują one aż 30% ruchu w mobilnej sieci. O wiele mniej aktywni są tu posiadacze sprzętu marki Samsung, Sony Ericsson i Nokia.

Z innych badań, przeprowadzonych w październiku zeszłego roku przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych wynika, że wszystkie możliwości smartfonów wykorzystuje zaledwie 9-17% użytkowników. Większość traktuje je jak zwykłe telefony.

Dlaczego tak się dzieje. Eksperci twierdzą, że użytkownicy nie potrafią się posługiwać smartfonami, a operatorzy nie edukują swoich klientów. Przede wszystkim jednak, wciąż dużo płacimy za możliwość korzystania z mobilnego internetu, a przynajmniej w ludzkiej świadomości, usługi tego typu zakorzeniły się jako drogie.

[za: rp.pl]

Więcej o:
Komentarze (223)
Tak jak przypuszczaliśmy - Polacy nie korzystają z internetu w smartfonach
Zaloguj się
 • yimkxs

  Oceniono 294 razy 244

  Czy wy naprawdę jesteście tacy głupi? Oczywiście że chodzi o cenne, u nas internet jest najdroższe w europie. jakiś "eksperci" wmawia ze my się nie umiemy posługiwać w jakim oni świecie żyją

 • squadack

  Oceniono 141 razy 123

  Jakieś koszmarne nieporozumienie! Przede wszystkim w definicjach. Co to znaczy "korzystać z internetu w smartfonach"? Czy czytanie poczty, używanie komunikatorów, bieżąca synchronizacja kontaktów. kalendarza itp. to nie jest korzystanie?
  Czyżby dopiero masowe oglądanie pornosów zajmujące szerokie pasmo i generujące konkretne przychody operatorom miało nim być?

  Obniżcie ceny za transfer - będziemy korzystać z szerszej gamy usług. Mając do dyspozycji 100-300MB miesięcznie za rozsądną cenę na niewiele można sobie pozwolić.

 • sharn1

  Oceniono 86 razy 70

  A to ci niespodzianka.
  A może zwyczajnie Polacy potrafią liczyć pieniądze i patrząc na koszty mobilnego netu korzystaja głównie z wi-fi w domu?

 • lu_kaczu_szenko

  Oceniono 76 razy 68

  Kupilem smartfona tylko z jednego powodu: WIFI!
  Dzieki temu w domu gdzie mam siec bezprzewodowa moge za darmo korzystac z netu w komorce, nie musze wlaczac kompa, zeby np sprawdzic poczte. Pare sekund i juz mam wszystko sprawdzone. Szalenie wygodnie, polecam kazdemu!

 • szkodnikpolski

  Oceniono 46 razy 42

  ja kozystam, przez WIFI

  bo i ceny i szybkosc transferu i pakiety ktore oferuja operatorzy sa ŻENUJACE

 • gasper21

  Oceniono 37 razy 37

  Ludziska dostają piękne smartfony .... bo są piękne a to że mają wiele funkcji to już inna sprawa. Ludziska boją się netu w komórce jak przeczytają sobie artykuły o tym jak ktoś dostaje rachunek za neta 1000 zł czy podobne informacje. Żaden z operatorów nie jest zainteresowany w edukacji swoich klientów. Bo klient świadomy to klient który nie wygeneruje wysokiego rachunku za połączenia z netem. Żenujące jest też to że wpycha się smartfony ludziom którzy wcale ich nie potrzebują, ale targety do zrobienia są i tyle. Sam musiałem niezły wykład dać swojej mamie po zakupie prostego smartfona z androidem. Zainstalowałem co trzeba i w tej chwili w pełni kontroluje swój ruch w necie.

 • black-emissary

  Oceniono 35 razy 31

  A może po prostu rodacy nie dali sobie wmówić, że "internet w komórce" jest im niezbędny do życia? Smartfon ma wiele przydatnych funkcji także w trybie offline czy przy minimalnym przesyle danych.
  Szczerze mówiąc niezbyt rozumiem czym przeciętny Kowalski miałby z telefonu generować wysoki ruch.

 • tom.plamka

  Oceniono 34 razy 28

  To proste. Po pierwsze ceny, a po drugie to jest nie wygodne.

 • polska_to_dziki_kraj

  Oceniono 22 razy 20

  gdyby chcieć korzystać z internetu to trzeba by ładować smartfona dosłownie każdego dnia.
  a i bez korzystania z internetu przeciętny smartfon wytrzyma góra dwa dni.
  dlatego mam starą nokię jak pojadę w Bieszczady na kilka dni :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX