Kolejny chętny w kolejce po miliony - Yahoo skarży FB o naruszenie patentów

Yahoo twierdzi, że Facebook wykorzystuje opracowane przez niego technologie. Nie zamierza jednak niczego zabraniać portalowi społecznościowemu. Zgodzi się na skromną rekompensatę.

Chodzi o ponad 10 patentów, a konkretniej o technologie wykorzystywane do wyświetlania reklam, dotyczące ochrony prywatności użytkowników, oraz strumienia wiadomości.

Prawnicy Yahoo stwierdzili, że amerykańska firma nie zamierza ciągać Facebooka po sądach w celu zasądzenia odszkodowania i zabronienia korzystania ze wspomnianych technologii. Właściciel legendarnej wyszukiwarki oczekuje jednak w zamian należnych mu opłat licencyjnych. Płacą je ponoć już inne podmioty, korzystające z opatentowanych mechanizmów Yahoo, nie może być więc mowy aby robić wyjątek dla serwisu społecznościowego.

Yahoo ma zobowiązania w stosunku do swoich akcjonariuszy, pracowników i innych udziałowców i musi chronić swoją własność intelektualną.

Zdaje się, że to zupełny przypadek, że Yahoo postanowiło skłonić Facebook do wnoszenia opłat z tytułu licencji właśnie kiedy portal społecznościowy zdecydował się wejść na giełdę. Jeśli jednak roszczenia zostaną zaspokojone, wzrosnąć powinna także wartość Yahoo.