Apple domaga się do 15 dolarów za każdy telefon z Androidem od Samsunga i Motoroli [Aktualizacja]

Apple zaproponował porozumienie co najmniej dwóm producentom sprzętu z Androidem - Samsungowi oraz Motoroli. W jego ramach firmy miałyby płacić Aplle'owi od 5 do 15 dolarów za każde urządzenie z Androidem. Jeśli ugoda zostanie przyjęta, dojdzie do dość absurdalnej sytuacji: za jeden smartfon z mobilnym OS-em Google ten ostatni nie dostanie ani dolara, Microsoft zarobi ok. 5$, a Apple 5-15 USD.
Będzie porozumienie z Apple? Apple chce do 15 dol. za każdy telefon z Androidem od Samsunga i Motoroli. Apple zaproponował porozumienie co najmniej dwóm producentom sprzętu z Androidem - Samsungowi oraz Motoroli. W jego ramach firmy miałyby płacić Aplle od 5 do 15 dolarów za każde urządzenie z Androidem. Jeśli ugoda zostanie przyjęta, dojdzie do dość absurdalnej sytuacji: za jeden smartfon z mobilnym OS-em Google ten ostatni nie dostanie ani dolara, Microsoft zarobi ok. 5 dol., a Apple 5-15 dolarów. W rozmowie z Walterem Isaacsonem, autorem swojej biografii, Jobs zapowiadał, że jest gotów wydać 40 mld dol. gotówkowych oszczędności Apple na walkę ze znienawidzonym konkurentem. Teraz chyba coś się zmienia. Jak informuje Nasdaq, powołując się na własne źródła, Apple chce doprowadzić do ugody z niektórymi producentami sprzętu z Androidem. Firma zgłosiła się już do Samsunga i Motoroli i zaproponowała im podobne rozwiązanie, z jakiego od dawna korzysta Microsoft. Producenci urządzeń z mobilnym systemem operacyjnym Google mieliby uiszczać opłatę licencyjną za każdy telefon, a w zamian Apple odstąpi od roszczeń patentowych. Microsoft zawarł podobne umowy z ponad połową producentów urządzeń z Androidem; większość z tych ostatnich płaci gigantowi z Redmond 5 dolarów za każdy telefon z mobilnym OS-em Google. Jeśli teraz podobną umowę producenci zawrą z Applem, to dojdzie do absurdalnej sytuacji, w której producent oprogramowania nie dostaje ani centa za "własne" urządzenia, a zyskuje na nich konkurencja.
Wydam wszystkie pieniądze Apple'a na walkę z nieuczciwą konkurencją. Jestem gotów zniszczyć Androida. To będzie wojna termonuklearna - mówił Jobs.

W rozmowie z Walterem Isaacsonem, autorem swojej biografii,Jobs zapowiadał, że jest gotów wydać 40 mld dol. gotówkowych oszczędności Apple'a na walkę ze znienawidzonym konkurentem. Teraz chyba coś się zmienia.

Jak informuje Nasdaq, powołując się na własne źródła, Apple chce doprowadzić do ugody z niektórymi producentami sprzętu z Androidem. Firma zgłosiła się już do Samsunga i Motoroli i zaproponowała im podobne rozwiązanie, z jakiego od dawna korzysta Microsoft. Producenci urządzeń z mobilnym systemem operacyjnym Google mieliby uiszczać opłatę licencyjną za każdy telefon, a w zamian Apple odstąpi od roszczeń patentowych.

Microsoft zawarł podobne umowyz ponad połową producentów urządzeń z Androidem; większość z tych ostatnich płaci gigantowi z Redmond 5 dolarów za każdy telefon z mobilnym OS-em Google. Jeśli teraz podobną umowę producenci zawrą z Applem, to dojdzie do absurdalnej sytuacji, w której producent oprogramowania nie dostaje ani centa za "własne" urządzenia, a zyskuje na nich konkurencja.

Płacenie niezbyt wielkich kwot jednemu koncernowi może być jeszcze do przyjęcia. Co jednak będzie w sytuacji, w której przykładowy Samsung będzie musiał płacić i Microsoftowi i Apple'owi w sumie ok. 20 dolarów? Czy to nie za dużo, jak na "darmowy" system operacyjny?

Android to jedna wielka kradzież - mówił Jobs

Samsung, który jest największym odbiorcą Androida na rynku, od dłuższego czasu prowadzi batalię z Apple'em w sądach na całym świecie.

[Aktualizacja]

Samsung odrzucił propozycję Apple. Oznacza to, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Zdjęcie Motorola RAZR Zdjęcie Samsung Galaxy S III GT-I9300 niebieski
Motorola RAZR Samsung Galaxy S III GT-I93...
Porównaj ceny > Porównaj ceny >
Podstawowe informacje
Przekątna ekranu 4,3 cala 4,8 cala
System operacyjny Android 2.3.5 Gingerbread Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich
Parametry techniczne
Pamięć wbudowana 16 GB 16 GB
Pamięć RAM 1 GB 1 GB
Procesor ARM Cortex A9 Samsung Exynos 4412 (ARM Cortex-A9)
Częstotliwość procesora 1,2 GHz 1,4 GHz
Rozdzielczość ekranu 960 x 540 720 x 1280
Rodzaj akumulatora Li-Ion Li-Ion
Pojemność akumulatora 1780 mAh 2100 mAh
Czytnik kart pamięci Tak Tak
Funkcje
Aparat cyfrowy 8 Mpx 8 Mpx
Dodatkowa kamera 1,3 Mpx 1,9 Mpx
Komunikacja
WiFi Tak Tak
GPS Tak, GLONASS Tak, A-GPS + GLONASS
Sieć GSM 850, 900, 1800, 1900 850, 900, 1800, 1900
LTE Nie Nie
WCDMA 850, 900, 1900, 2100 900, 1800, 1900, 2100
Parametry fizyczne
Wymiary 130,7 x 68,9 x 7,1 mm 136,6 x 70,6 x 8,6 mm
Waga 127 g 133 g
dane dostarcza: