Superszybkie przestrzenne drukowanie w rozmiarze ziarnka piasku

Naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej zaprezentowali dwie rzeźby o rozmiarach ziaren piasku wykonane w technice druku 3D, stworzone w szybkim tempie pięciu metrów na sekundę. Drukowanie tak małych obiektów może znaleźć praktyczne zastosowane w transplantologii.

Jedna z figur wykonanych przez naukowców z Politechniki Wiedeńskiej to wyścigówka, druga to replika katedry Św. Szczepana. Obie zostały "wydrukowane" w monomerycznej żywicy przy użyciu wiązek lasera i mają rozmiar około 285 ?m.

Metoda dwu-fotonowej litografii utwardza te miejsca w żywicy, do których docierają, przy użyciu systemu luster, dwa fotony światła.

Naukowcom z Wiednia udało się osiągnąć spore tempo druku - wynosi ono aż pięć metrów na sekundę.

Następnym wyzwaniem, jakie stoi przed badaczami jest stworzenie żywicy kompatybilnej z tkankami biologicznymi. W taki sposób można by tworzyć rusztowania, na których namnażałyby się komórki, tworzące nawet całe organy.

Efekt pracy naukowców z Wiednia przedstawia poniższy film.

[ za theverge.com ]

?
Więcej o:
Komentarze (5)
Superszybkie przestrzenne drukowanie w rozmiarze ziarnka piasku
Zaloguj się
 • Gość: gosciu

  Oceniono 2 razy 2

  5 metrów na sekundę, nieźle. Chyba tutaj też powinno być 5 mikrometrów.
  Dodatkowo, techniki two-photon nie opierają się na tym że są DWA FOTONY. To świadczy o gruntownym niezrozumieniu tematu. Techniki two-photon polegają na wykorzystaniu zjawiska interferencji fal z dwóch różnych laserów o niskiej energii. Żywica jest utwardzana tam, gdzie interferencja dwóch laserów o niskiej energii powoduje powstanie bardzo małego obszaru w którym działają one jak jeden laser o wysokiej energii (krótkiej fali). Daje to dużą precyzję, ale nie opiera się to na tym że docierają tam tylko dwa fotony, absurd!

 • bart8777

  0

  "mają rozmiar około 285 m"

  Całkiem spore...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX