Jak robot Lego pomaga budować sztuczne ludzkie kości

Czy roboty i medycyna mogą iść ze sobą w parze? Mogą. W laboratoriach medycznych roboty zajmują się zadaniami, które są zbyt żmudne, by wykonywali je ludzie.

Taki przypadek ma miejsce na uniwersytecie Cambridge. Robot złożony z klocków Lego bierze czynny udział w procesie budowania sztucznych ludzkich kości. Nie wykonuje oczywiście żadnych skomplikowanych czynności. Wręcz przeciwnie - jego obowiązki są nadzwyczaj żmudne. Właśnie dlatego nie wykonują ich ludzie.

Czym zajmuje się robot? W skrócie - obiekt wyjściowy, na przykład kawałek metalu, musi być zanurzony w różnych roztworach, a następnie opłukany w wodzie. Proces ten należy powtarzać wielokrotnie. Czynność, która byłaby uciążliwa dla człowieka, jest perfekcyjnie wykonywana przez robota.

A do tego całe rozwiązanie jest tanie - robot został złożony z zestawu Lego Mindstorms, a później zaprogramowany do wykonywania odpowiednich czynności.

Sztuczna kość to biomateriał, którym można zastąpić dowolny fragment ludzkiego szkieletu. Bez kłopotów zrasta się z kością pacjenta, nie wywołuje reakcji alergicznych. Po wszczepieniu w ciało pacjenta, komórki kostne wchodzą w porowaty biomateriał, zespalając się z nim. Wytwarzają w nim nawet naczynia krwionośne.

16.09.2004 KRAKOW, JEZYK MIGOWY, SLOWO INTERNET, 12 zawodów, które wkrótce zginą. Ludzie zastąpieni zostaną w nich przez roboty
Więcej o:
Komentarze (4)
Jak robot Lego pomaga budować sztuczne ludzkie kości
Zaloguj się
 • Gość: Poliski inż

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo skomplikowana i niewydajna konstrukcja

  A wystarczyło to zrobić na obrotowym stojaku (rotacja 360 st) i jednym serwo.
  Wielokrotnie większa wydajność niż robota z jednym ramieniem

 • Gość: mgr inż.

  Oceniono 2 razy 2

  Rotacja obrotowego stojaka będzie bardziej kosztowna pod względem wydatkowanej energii (nie wiem też, czy w zestawach lego mindstorms znajdziesz silniczek o odpowiedniej mocy).

 • kusa_spodniczka

  0

  Polecam przeczytać artykuł o modelach zbudowanych z klocków Lego, które popularyzują naukę. Nie wiem jako niektóre z nich oni mogli zbudować,

  supermozg.gazeta.pl/supermozg/56,91626,11336293,11_najciekawszych_popularnonaukowych_modeli_z_klockow.html

 • sthenno0

  0

  I dlatego Lego są świetne. Nie ma sensu podawać przykładów podobnych rzeczy, bo jest ich pełno na Internecie. Z tych klocków można złożyć praktycznie wszystko. :)

  sthenno.blogspot.com/ - Recenzje gier planszowych, fabularnych, karcianych oraz książek. Teksty z zakresu szeroko pojętej fantastyki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX