Budują największy teleskop świata - codziennie będzie dostarczał więcej danych, niż generuje cały internet

To się nazywa wyzwanie - IBM ma za zadanie opracować technologię, która pozwoli przetworzyć i zgromadzić codziennie eksabajt danych. Supernowoczesne rozwiązania będą współpracowały z technologiami sprzed ponad 60 lat.

Nowy teleskop jest projektem Holenderskiego Instytutu Radioastronomii ASTRON - do 2024 roku powstać ma gigantyczny zespół radioteleskopów, który ciągnąć się będzie przez trzy tysiące kilometrów. Gdyby połączyć ich powierzchnię, tworzyłaby ona czaszę zajmującą ogromny obszar kilometra kwadratowego. Stąd nazwa systemu -SKA - Square Kilometre Array (matryca kilometra kwadratowego).

Dzięki swoim rozmiarom SKA będzie 50 razy czulszy i ponad 10 tysięcy razy szybszy, niż współczesne radioteleskopy. Jego zadaniem jest zbieranie danych, mogących dostarczyć informacji o pierwszym okresie życia naszego Wszechświata - tuż po Wielkim Wybuchu. SKA nie tylko zajmie gigantyczny obszar lądu, ale też wytworzy niewiarygodne ilości danych. Szacuje się, że każdego dnia będzie to nawet kilka eksabajtów danych. Ile to jest? 2 do potęgi 60 bajtów. Albo, posługując się znanymi nam lepiej jednostkami, 1024 razy 1024 razy 1024 gigabajtów. To mniej więcej 2-4 razy tyle, ile codziennie generuje cały internet.

Oczywiście taki strumień informacji musi zostać przechwycony, przeanalizowany i zapisany. Wyzwanie to podjęła firma IBM - wczoraj ogłoszono rozpoczęcie wartego 32 miliony dolarów programu DOME, który w ciągu kolejnych pięciu lat ma doprowadzić do opracowania technologii zdolnych poradzić sobie z taką masą danych. Przedstawiciele IBM wskazują na kilka rozwiązań, które mogą w tym pomóc. Chodzi na przykład o łączenie układów scalonych w struktury trójwymiarowe - obecne czipy są płaskie, jednak już testuje się łączenie ich w warstwy. Kolejna innowacja to wykorzystanie światłowodów już na poziomie łączenia stojących obok siebie serwerów.

Co ciekawe te supernowoczesne rozwiązania będą współpracowały z systemem gromadzenia danych opracowanym w 1951 roku - napędem taśmowym. Wciąż pozostaje on najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem gromadzenia ogromnych ilości danych. Co więcej - nic nie wskazuje, by w ciągu najbliższych lat cokolwiek mogło im zagrozić.

Więcej o:
Komentarze (23)
Budują największy teleskop świata - codziennie będzie dostarczał więcej danych, niż generuje cały internet
Zaloguj się
 • g.pr

  Oceniono 6 razy 6

  A mi się najbardziej podoba link do tego artukułu na głównej, mówiący: "Przetwarza 1 000 000 000 000 000 000 danych dziennie." Aż kliknąłem z ciekawości, żeby się dowiedzieć, czym jest jedna dana.

 • asteroida2

  Oceniono 14 razy 6

  terabajt = 1024 gigabajty
  petabajt = 1024 terabajty = 1024 * 1024 gigabajty
  eksabajt = 1024 petabajty = 1024 * 1024 * 1024 gigabajty

  To naprawdę nie jest aż takie trudne. Zawsze można zerknąć do Wikipedii, jeśli się nie jest pewnym.

 • asteroida2

  Oceniono 7 razy 3

  Postęp jest jednak niesamowity. Piętnaście lat temu największy amerykański superkomputer osiągną moc obliczeniową 1 biliona operacji na sekundę. Wtedy było to największe osiągnięcie w historii informatyki. Dzisiaj taką moc ma pojedynczy procesor Knights Corner. Największy superkomputer jest 10 tysięcy razy wydajniejszy.
  Pod koniec tej dekady największy superkomputer będzie pewnie milion razy wydajniejszy. I będzie miał wystarczającą moc obliczeniową, żeby przetwarzać dane ze Square Kilometre Array.
  Ale piętnaście lat później taką moc być może będzie można kupić sobie do domu.

 • Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  SKA nie jest projektem ASTRON-u. Po dokładne informacje odsyłam do http://www.skatelescope.org

 • drupal

  0

  Toć te teleskopy przesłonią wszystkie holenderskie szklarnie!
  No i nie wiedziałem, że Holandia ciągnie się przez 3 tysiące kilometrów. Chyba też nałożyli ją warstwami w 3D?

 • klioes

  0

  3000 km! ...no to sie Holandia chyba musi powiekszyc?

 • slug1

  Oceniono 4 razy 0

  ‘EB’
  exabyte: 10^18 = 1,000,000,000,000,000,000.
  ‘E’
  ‘EiB’
  exbibyte: 2^60 = 1,152,921,504,606,846,976.
  (www.gnu.org)

  "kilka eksabajtów danych. Ile to jest? 2 do potęgi 60 bajtów."

  takie sprostowanie

 • lisa2

  Oceniono 3 razy -3

  Najszybszym i najprostszym efektem takiego układu teleskopów będzie stworzenie trójwymiarowego zdjęcia zarejestrowanej części nieba.

  I tyle dla udowodnienia, że te miliony wydane na stworzenie i uzasadnienie na dalsze wydatki w przyszłości.

  Przygotowujemy się do stworzenia trójwymiarowej mapy widzialnego kosmosu dla przyszłych lotów międzygwiezdnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX