Fragmentacja Androida: coraz więcej Ice Cream Sandwich, coraz wyraźniejsza porażka na rynku tabletów

Androida 2.X wciąż jest najwięcej.

Google opublikował najnowsze dane dotyczące rozpowszechnienia poszczególnych wersji systemu operacyjnego Android. Wynika z nich, że najnowsza wersja oprogramowania (Ice Cream Sandwich) nie zdobywa rynku w zadowalającym tempie.

Obecnie z Androida w wersji 4.x korzysta zaledwie 2,9% urządzeń działających pod kontrolą tego systemu operacyjnego. I choć skok wykonany w ciągu dwóch tygodni kiedy gromadzono dane, jest imponujący, bo aż o 1,6%, to najnowsza wersja oprogramowania wciąż nie cieszy się dużą popularnością (w lutym "urosła" zaledwie od 0,4%). Dane te zestawiono zresztą z najnowszą wersją iOS (5.1), która już teraz działa na 61% urządzeń Apple.

Co czeka Ice Cream Sandwich? Można się spodziewać, że jego popularność będzie wzrastała, ale ciężko prognozować w jakim tempie. Zaskakuje natomiast strasznie słaba kondycja Androida 3.x (Honeycomb) - dedykowanego tabletom. Ta wersja systemu, choć obecna na rynku od ponad roku, cieszy się niewiele większym zainteresowaniem od świeżego Ice Cream Sandwich.

Dane opublikowane przez Google dotyczą okresu dwóch tygodni, zakończonego drugiego kwietnia.

[za: The Next Web]

Więcej o:
Komentarze (40)
Fragmentacja Androida: coraz więcej Ice Cream Sandwich, coraz wyraźniejsza porażka na rynku tabletów
Zaloguj się
 • master4k

  Oceniono 33 razy 21

  "...coraz wyraźniejsza porażka na rynku tabletów"...

  Boże Ty widzisz i nie grzmisz...

  Panie Krzysztofie. Proszę mi uprzejmie wytłumaczyć jak się ma procentowe zestawienie rodzajów OS'a danego producenta do udziału w rynku tabletów o porażce nie wspominając? Podawanie takich wartości ma sens tylko wtedy jeżeli wskaże się łączną ilość sprzedanych urządzeń na danym systemie. Przykładowo: Androidem łącznie sprzedano tyle to a tyle urządzeń, z czego tyle to a tyle działa na HC i ICS, a tyle to a tyle (wszystkie HC i jakaś cześć ICS) stanowią tablety. Mało tego, żeby mieć pełny obraz tj. proporcję trzeba dorzucić, że sprzedano tyle to a tyle Androidów z wyłączeniem HC i częściowo ICS (nie tablety) co spowodowało w konsekwencji wzrost/obniżenie udziału tabletów w rynku W STOSUNKU DO JEDNEGO PRODUCENTA.

  Macie tam u siebie chociażby namiastkę redaktora...?

 • po_co_mi_konto

  Oceniono 32 razy 18

  "Użytkownicy niezbyt chętnie sięgają po nowe wersje systemu operacyjnego."

  Co za brednia, czysty bełkot amatora (albo szui marketingowca). Zmiana systemu operacyjnego, to zmiana telefonu. Więc niby jak chętnie miałbym sięgać po nową wersję? Wywalając telefon który kupiłem pół roku temu i ciągle jest sprawny.

 • gondas

  Oceniono 19 razy 13

  czytać się takich głupot nie da, firmy wprowadzają dopiero wersję 4.0 i wyższe, poza tym tylko najnowsze telefony pociągną ICS, więc skąd te wnioski?? I najlepsze z proażką w tabletach?? na jakiej podstawie?!?! procentowych wskaźników?? A jaki jest udział tabletów a łącznej ilości urządzeń na androidzie??

  Pół dziennikarzy mozna zrozumieć, półmózgów już nie...

 • Gość: kamil

  Oceniono 17 razy 11

  beznadziejny artykuł, autor nie potrafi myśleć i logicznie wnioskować, bzdura!!

 • Gość: ph

  Oceniono 9 razy 9

  Gdyby operatorzy lub producenci z łaski swojej wypuszczali jakieś aktualizacje to nie mielibyśmy prawie 25% udziałów Froyo na rynku, a tak pozostał cyanogenmod.

 • milu100

  Oceniono 6 razy 6

  to czemu google nic nie robi aby motywować producentów telefonów do wypuszczania aktualizacji na swoje telefony, ja nie będę co pół roku zmieniał telefonu tylko dlatego, że producent i google mają mnie już w dupie

 • k.osiara

  Oceniono 7 razy 5

  "Zaskakuje natomiast strasznie słaba kondycja Androida 3.x (Honeycomb) - dedykowanego tabletom" |||| Ta wersja NA PEWNO już nie urośnie, bo wszystkie nowe tablety mają Androida 4.0.

 • maikeru

  Oceniono 2 razy 2

  Powtórzę i podsumuje wszystkie komentarze, mam nadzieje że redaktor przeczyta.

  Procentowy udział nijak się ma do sytuacji (NIESTETY).
  Sam wykres jest dla mnie nieaktualny gdyż od wczoraj mam androida 4.0.4 [SGS 2 nieoficjalny build oparty na oficjalnym kodzie androida dostosowany pod telefon]. Wszystko działa ładnie i stabilniej niż oficjalny rom od samsunga. Android 4.0.4 -> oficjalnie ma go Nexus S, Galaxy Nexus i Xoom Wifi a i tak nie ma go :(

  Problem nie jest winą googla, który REGULARNIE udostępnia kod androida w nowej wersji. To pazerność producentów którzy nie tworzą nowych wersji systemów pod urządzenia. Na szczęście powoli się to zmienia i nowsze słuchawki otrzymują aktualizacje (choć ciągle zbyt długo trzeba na to czekać i głównie te droższe telefony).

  Android 3.x będzie spadał w użyciu gdyż twórcy udostępniają powoli aktualizacje tabletów do 4.0.x i tam nie odróżnisz z wykresu czy to tablet czy komórka.

  Wykres fajnie ze jest. Wnioski bardzo nie profesjonalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX