Elektryczne samochody są za ciche, więc teraz będą "śpiewać". Posłuchaj jak

Audi pracuje nad odpowiednimi dźwiękami już od trzech lat.

Pamiętacie jeszcze firmę Ford, która rozpisała konkurs na dźwięki, jakie powinny wydawać jej samochody elektryczne (możecie ich posłuchać w tej wiadomości)? Nad podobną rzeczą pracuje Audi. W przypadku tej firmy nie mamy jednak do czynienia z konkursem. Niemieccy inżynierowie sami skomponują, nagrają i wprowadzą do swoich maszyn odpowiednie dźwięki.

Ciekawostką jest tu jednak fakt, że samochody Audi nie będą odtwarzały jednego konkretnego dźwięku. Będzie on generowany w czasie rzeczywistym przez każde auto. Na dodatek będzie zmieniał się w zależności od wielu czynników, takich jak między innymi obroty silnika, prędkość pojazdu czy jego obciążenie. Audi zapowiada również, że generowane dźwięki będą się różniły także w zależności od tego jaka maszyna je wydaje. Inaczej będą więc brzmiały samochody sportowe, a jeszcze inaczej niewielkie, osobowe.

Za emisję dźwięku odpowiedzialny będzie głośnik umieszczony pod samochodem. Ma on mieć maksymalna moc 40W, ale przy mniejszych prędkościach będzie ją ograniczał na tyle, by dźwięk samochodu mogli usłyszeć piesi.

[za: Slashgear]

Więcej o:
Komentarze (9)
Elektryczne samochody są za ciche, więc teraz będą "śpiewać". Posłuchaj jak
Zaloguj się
 • xprimo

  Oceniono 8 razy 8

  trzeba budować 8 metrowe ekrany przeciwdzwiekowe bo samochody spalinowe są za głosne.
  a samocody elektrycznę sa za ciche wiec trzeba sprawić aby były głośne aby można budować 8 metrowe ekrany. :D k... paranoja.!!!

 • Gość: Logik

  Oceniono 5 razy 5

  To zagadnienie dowodzi jednej ważnej rzeczy: PIESI NIE UWAŻAJĄ. Przecież nikt nigdy nie uczył dzieci, żeby nadstawiły ucha przed wejściem na jezdnię, tylko SIĘ ROZEJRZAŁY.
  Trochę stoi to w kontrze od oficjalnej "jedynie słusznej" wykładni, która zawsze znajdzie uzasadnienie, dlaczego to pieszy wtargnął słusznie, a winą kierowcy było "niezachowanie właściwej uwagi".

 • atuanu

  Oceniono 7 razy 5

  Taaa cena auta w górę o 10% bo koszta zatrudnienia dźwiękowca sie koncernowi muszą zwrócić ...

 • Gość: Mixer

  Oceniono 1 raz 1

  W przestrzeni miejskiej gdzie cisza jest towarem deficytowym na sile pakuje się takie ustrojstwa do samochodów wmawiając że potrzebne jest to pieszym .... Idiotyzm w najczystszej postaci ...

 • m87orkan

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwny pomysł, znów unijna paranoja na punkcie dążenia do bezpieczeństwa absolutnego (niewykonalne).
  Polecam pojechać do jakiegoś miasta, w którym funkcjonuje sieć trolejbusowa, jeśli tabor jest nowoczesny (nie żadne wyjące ZiU i Skody) to trajtka niemal w ogóle nie słychać, a o wypadkach z powodu braku dźwięku silnika nic nie słychać...

 • nienoto

  Oceniono 1 raz 1

  Powinno być kilka opcji brzmień silnika do wyboru, które można zmieniać tak jak dzwonki w telefonie...
  Ja by sobie wybrał klekot porschaka :)

 • q-ku

  0

  będzie moda na fajne dzwonki
  np klekotanie kopyt, skrzypienie wózka

 • nerexis

  0

  Tydzień roboty może nawet nie a im to zajęło 3 lata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX