Apple sprzedaje za drogie e-booki? Ma kłopoty w USA

Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył Apple oraz 5 wielkich wydawnictw o zawyżanie cen książek elektronicznych.

Zdaniem Prokuratora Generalnego USA między Apple a niektórymi wydawcami książek doszło do porozumienia, które miało na celu wyeliminowanie konkurencji na rynku e-booków. Chodziło zwłaszcza o przełamanie dominacji Amazonu, do dziś królującego pod względem sprzedaży książek elektronicznych.

5 ważnych wydawnictw (Macmillan, Penguin, Hachette, HarperCollins i Simon & Schuster) miało ustalić z Apple, że ceny e-książek dostępnych w sklepie tej ostatniej firmy ustalane będą z góry. Innymi słowy - że sklep, który będzie chciał sprzedawać książkę elektroniczną jednego z wyżej wymienionych wydawnictw nie będzie mógł zmienić jej ceny. W takim układzie wspomniany już Amazon nie mógł dowolnie obniżać cen. Apple z kolei miał pobierać 30% prowizji od każdej e-książki sprzedanej w ramach jego sklepu.

Hachette, HarperCollins i Simon & Shuster postanowiły pójść na ugodę. Macmillan i Penguin wolą dochodzić swoich racji w sądzie.

[za: GigaOM]