NASA chce budować satelity, które prześlą energię na Ziemię

Amerykańska agencja już inwestuje w ten pomysł.

Pomysł zbierania energii słonecznej bezpośrednio w kosmosie i przesyłania jej na Ziemię, nie jest niczym nowym. Wygląda jednak na to, że nareszcie coś drgnęło w tej materii - być może wkrótce przestaniemy żyć jedynie fantastycznymi wizjami budowy Sfery Dysona.

Były inżynier NASA (John Mankins) założył własną firmę nazwaną Artemis Innovation Management Solutions. Przedstawiła ona pomysł budowy SPS-ALPHA, czyli Solar Power Satellite via Arbitrarily Large Phased Array.

Cóż kryje się za tą skomplikowaną nazwą? Wielki satelita zbudowany z odpowiednio wyprofilowanych luster. Lustra te miałyby kierować energię słoneczną na ogniwa fotowoltaiczne, a następnie przesyłać energię elektryczną na Ziemię (w postaci mikrofal).

Amerykańska Agencja Kosmiczna widzi duży potencjał w tym pomyśle. Na tyle duży, że postanowiła sfinansować badania mające na celu dostarczenie opracowania proof-of-concept, czyli dokumentów, które dowiodą, że budowa takiego urządzenia jest możliwa. Prace nad projektem mają potrwać rok.

Podobnie jak NASA, po cichu liczymy na to, że takiego satelitę rzeczywiście uda się zbudować, a ludzkość zyska źródło czystej, a przede wszystkim praktycznie nieskończonej energii.

[za: Phys.org]

Więcej o:
Komentarze (10)
NASA chce budować satelity, które prześlą energię na Ziemię
Zaloguj się
 • asteroida2

  Oceniono 6 razy 6

  Skomplikowany sposób, żeby rozwiązać nieistniejący problem.

  Do powierzchni Ziemi dociera wystarczająco dużo energii słonecznej: około 6000 razy więcej, niż wynosi nasze aktualne zapotrzebowanie na energię. W kosmosie ogniwa słoneczne mogą dawać 10 razy więcej energii niż na Ziemi, ale to i tak się nie opłaca. Taniej jest wybudować 10 metrów kwadratowych ogniw słonecznych na Ziemi niż 1 metr kwadratowy w kosmosie. A miejsca na ustawianie ogniw słonecznych mamy pod dostatkiem: wystarczyłoby pokryć dachy i ściany domów, żeby pokryć z nawiązką całe nasze obecne zapotrzebowanie. Jak zacznie nam brakować miejsca na ustawianie ogniw na ziemi (co wymagałoby powiększenia naszego zapotrzebowania ponad 100 razy), to wtedy możemy zacząć budować je w kosmosie.

 • Gość: dan

  0

  Lasery też mogą przesyłać energie na ziemie.

 • Gość: staryporzadekswiata

  0

  glupcy przeczytajcie kim byla artemis(mitologia grecka) "Podobnie jak NASA, po cichu liczymy na to, że takiego satelitę rzeczywiście uda się zbudować, a ludzkość zyska źródło czystej, a przede wszystkim praktycznie nieskończonej energii." przypomnijcie sobie ten cytat jak bedziecie sie gotowac w tych mikrofalach

 • magicbox

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe kiedy NASA przestanie zajmować się futurologią a zajmie prawdziwymi badaniami na miarę programu Apollo. Jedyne co w dniu dzisiejszym robi to nie pogłębianie wiedzy o kosmosie tylko news'y do działów popularnonaukowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX